Ogród i balkon

Bruk – poznaj jego historię

Kostka brukowa jest niezmiernie popularnym materiałem na podjazdach, placach i deptakach. Istnieją sytuacje, kiedy układana jest także na drogach. Gdzie pojawił się pomysł na tego rodzaju podłoże i kiedy została pierwszy raz wykorzystana? Czy każda kostka brukowa jest identyczna?

Czym jest kostka brukowa?

Bruk to najprościej mówiąc warstwa chodnika, która jest utwardzona przy pomocy ułożonej na niej pokrywy łączących się ze sobą ściśle kamieni albo kostek, przykładowo ceramicznych. Drogę układa się na właściwie przygotowanej podstawie z tłucznia oraz piasku, które nie służą jedynie wyrównaniu podłoża, ale też odprowadzają wody opadowe. Początkowo bruk oznaczał nawierzchnię wykonaną z kamienia polnego albo różnej wielkości ciosów kamiennych, inaczej mówiąc kocie łby, ale powoli jednak nazwa ta zaczęła być wykorzystywana też przy nawierzchniach z kostek kamiennych lub betonowych.

Krótka historia bruku – kiedy został po raz pierwszy położony?

Kostka brukowa była znana już w starożytnym Rzymie w IV wieku przed naszą erą. W pełni zaczęła być jednak wykorzystywana w II wieku, gdy Rzymianie zaczęli budować ichniejsze brukowane drogi wychodzące z Cesarstwa. Z końcem II w. mieli ich wybudowanych już setki. Kilkanaście lat po tym wydarzeniu drogi budowane z kostki brukowej zaczęły pojawiać się we Francji, Belgii, ale też w Egipcie.

Dzisiejsza kostka brukowa jest tworzona trochę inaczej, dlatego że w starożytnym Rzymie kładziona była tylko ręcznie, ewentualnie przy pomocy zwierząt. W starożytnym Rzymie, gdzie został wynaleziony bruk, budowa powierzchni brukowych sprawiło, że zaczęło lepiej funkcjonować miasto, pojawiło się lepsze informowanie mieszkańców i łatwiejszy dostęp do wielu miejsc, także poza granicami Rzymu. To samo zaobserwować możemy w dzisiejszych czasach, kiedy to autostrady – chociaż w zupełnie inny sposób tworzone, pomagają nam na co dzień.

Kostka, którą znamy dzisiaj wynaleziona została w XX w. przez Holendrów, ponieważ ich grunty o wiele częściej były zalewane i konieczne było stworzenie kostek, które nie będą podatne na pęknięcia. Wstępnie Holendrzy kładli na utwardzonym piasku, kamienie naturalne albo wytwory gliniane. Pierwsze kostki brukowe były w kształcie prostopadłościanu i miały powierzchnię 10 x 20 centymetrów. Do dzisiaj ten rodzaj betonowej kostki zwie się kostką holenderską. Zrobienie tego typu kostek było tanie, a same produkty bardzo wytrzymałe.

Gdzie spotkać można kostkę brukową?

Firmy zajmujące się brukarstwem we Wrocławiu najczęściej wynajmowane są do pracy na terenach prywatnych, w których tworzone są podjazdy, chodniki lub tarasy z kostki brukowej. Też pozostałe części ogrodu często wymagają ułożenia bruku. Dodatkowo brukarstwo jest niezbędne podczas tworzenia parkingów, deptaków oraz rynków w miastach. Duża ilość miejsc we Wrocławiu i pozostałych miejscowościach wyłożonych jest kostką brukową. Firmy zajmujące się brukarstwem posiadają dostępne przeróżne typy kostki brukowej i stosują je zależnie od miejsca i zaleceń. Najczęściej wykorzystywane są kostki betonowe oraz granitowe, ale także kamienie polne, czyli tak zwane kocie łby, oraz cegły drogowe klinkierowe. Decydując się na idealną kostkę brukową opłaca się zasięgnąć rady specjalisty. Z pewnością godną zaufania firmę brukarską znajdziemy we Wrocławiu.

Pewnie polubisz też...