Wykończenie

Budowa schodów – jakie są wymagania budowlane?

Stawiając dom ze schodami, musimy być wiedzieć, że muszą one spełniać normy, które opisane zostały w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2002 roku. Umieszczone są tam dane na temat minimalnych szerokości biegu schodów i głębokości stopni oraz maksymalnej wysokości stopni. Wszystko zależy od typu obiektu, który jest budowany i brane pod uwagę jest to czy będą to schody na zewnątrz czy wewnątrz. Jakie więc schody możemy postawić w mieszkaniu dwupoziomowym, a jakie będą odpowiednie do obiektu użyteczności publicznej?

Schody – jaka szerokość?

Przepisy drobiazgowo nakreślają jaka może być najmniejsza możliwa szerokość schodów w przeróżnych budynkach. Przykładowo w domkach jednorodzinnych jest to co najmniej 80cm, ale najbardziej komfortowe i najpopularniejsze bywają schody mające 110cm. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku mieszkań dwukondygnacyjnych, ale już inaczej będzie w zabudowach wielorodzinnych lub obiektach użyteczności publicznej. Schody w tych miejscach muszą mieć przynajmniej 120 cm i dokładnie tak samo będzie w kwestii przedszkoli oraz żłobków. Budynki opieki zdrowotnej podlegają jeszcze innym zasadom i muszą posiadać jeszcze szersze schody, które mają szerokość przynajmniej 140cm. 

Jak wysokie i głębokie powinny być stopnie?

Na podstawie regulacji dotyczących warunków technicznych, w budynkach jednorodzinnych lub mieszkaniach dwupoziomowych wysokość stopni nie może przekraczać 19 cm, dlatego, że wtedy będą za bardzo strome. Najpopularniejsza wysokość to 16-18cm – wtedy schody są najbardziej komfortowe.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku budynków wielorodzinnych lub użyteczności publicznej, ponieważ tam wymiar ten nie może przekraczać 17,5 cm. 

W dodatku rozporządzenie zawiera też informacje na temat ilości stopni oraz ich profilu. Zamawiając schody powinniśmy mieć wiedzę, że bieg schodowy może posiadać nie więcej niż 10 stopni na zewnątrz obiektów i 17 stopni wewnątrz budynków.

Jeśli mowa jest o głębokości stopni to wiele zależy od tego jaki jest to rodzaj schodów. W przypadku schodów prostych, przepis mówi, że stopnie muszą być głębokie na mniej więcej 25-32cm. Jeżeli za to chodzi o schody kręcone, wachlarzowe czy też zabiegowe, to powinno być to minimum 25cm w odległości nie krótszej niż 40cm od poręczy. Dzięki temu schodzenie oraz wchodzenie po tych schodach będzie komfortowe i niegroźne. Jeżeli wybierzecie profesjonalnego producenta schodów to stuprocentowo zaproponuje Wam jakie parametry techniczne muszą one spełniać. Zaufaną firmę znajdziecie z pewnością w Koszalinie.

Czy są jakieś przepisy o barierkach?

Opierając się na Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w kwestii wskaźników technicznych obiektów budowlanych, przy szerokości schodów większej niż 4 m powinno się zamontować dodatkową balustradę pośrednią.

Rozporządzenie też posiada punkt o maksymalnym prześwicie albo rozmiarze przerwy między elementami wypełnienia barierki, która nie może mieć większego rozmiaru niż 12 cm. Ustawa ta dotyczy budynków wielorodzinnych, ośrodków oświaty i wychowania oraz zakładów opieki zdrowotnej. Na dodatek poręcze obok schodów, które przytwierdzane są do ścian, muszą być być minimum 5cm dalej niż schody.

Jak można zobaczyć Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dosyć drobiazgowo mówi jakie schody powinno się zamontować, jednak daje nam spory wybór. Dzięki temu oprócz tego, że schody mogą być estetyczne to będziemy pewni, że są niezawodne oraz zgodne z przepisami. Pamiętajmy jedynie o zatrudnieniu profesjonalnej firmy do produkcji i mocowaniu schodów. Taką bez wątpienia odnajdziemy w Koszalinie.

Źródło: Stolmark – schody w Koszalinie i i na całym Pomorzu

Pewnie polubisz też...