Ogrzewanie

Co to jest pelet i jakie ma właściwości?

Prawo regulujące ogrzewanie umieszcza coraz większe restrykcje.Ograniczają one chęć sprzedaży słabej jakości kotłów czy też nieekologicznych paliw. Właśnie przez to w kilku ostatnich latach kotły na pellet zyskały na popularności. Ten rodzaj paliwa ma również bardzo wysoką wydajność.

Pelet – z czego jest produkowany?

Pelet jest paliwem w formie granulatu o kształcie sprasowanych wałków wielkości 6-8 milimetrów i a jego maksymalna długość to 30 mm. Pelet produkuje się z biomasy, czyli pozostałości z produkcji leśne które zostały sprasowane z użyciem wysokiego ciśnienia. Możemy wyróżnić kilka rodzajów:

pelet drzewny który jest produkowany z trocin, zrębek i innych odpadów drzewnych;
pelet agro produkowany przy użyciu słomy, siana, biomasy roślin energetycznych;
pelet który jest produkowany z łusek słonecznika;
pelet produkowany z innych odpadów.

Jednakże pod względem przeznaczenia można go podzielić na dwie grupy. Pelet przemysłowy który wykonuje się m.in. ze słomy. Dzięki niemu ogrzewa się budynki publiczne czy też przemysłowe. Pelet który stosuje się w domach jest przeważnie drzewny. Produkuje się go z odpadów pochodzących z tartaków, stolarni oraz zakładów drzewnych. Pamiętajmy że muszą one być pozbawione wszelkich zanieczyszczeń czy to chemicznych jak i mineralnych.

Pelet a jego ekologiczność

Pelet to bardzo wydajne paliwo, bo jego wartość
energetyczna wynosi średnio 19500 kJ/kg przy zawartości popiołu pół procenta. Z kolei kaloryczność dwóch kilogramów peletu odpowiada kaloryczności litra oleju opałowego. Aczkolwiek miejmy w pamięci że wszystko zależy również od kotła na pelet oraz dostawcy paliwa. Zaleca się stosować pelet certyfikowany, np. DIN PLUS lub EN PLUS o wysokiej klasie od sprawdzonego sprzedawcy. Pelet posiadający certyfikat musi posiadać odpowiednie oznaczenie. Do komercyjnych zastosowań i do gospodarstwa domowego według standardu EN PLUS stosuje się:

klasę właściwości A1 – jest to bezsprzecznie najwyższa jakość pelet która posiada wysokie parametry spalania i bardzo małej ilości popiołu a także azotu.
klasę właściwości A2 – jest on stosowany w dużych instalacjach;
klasę właściwości B – pelet, który może powstać z nieprzetworzonego chemicznie drewna użytkowego.

Pewnie polubisz też...