Ogrzewanie

Co to jest pellet? Pochodzenie i wykorzystanie paliwa

Dużo jest ludzi starej daty, którzy cenią sobie ciepło w domu dzięki ogrzewaniu drewnem bądź węglem w kominku. występują również inne sposoby zachowania ciepła w domu, jak na przykład ogrzewanie gazowe. Ostatnimi czasy pojawiły się jednak nowe metody z tym związane. Świat jest coraz bardziej świadomy i każdy zaczyna troszczyć się ekologię broniąc w tym sposobem nasząplanetę najlepiej, jak tylko potrafi. W skutek tego coraz bardziej popularny robi się pellet i piece na pellet.

Mamy tu styczność z rodzajem materiału opałowego, który istnieje w formie grudek. Posiada postać typowego walca, a także jest bardzo niewielki, w brązowym kolorze. Wywodzi się z odpadów rolnych, biomasy, które gładko ulegają rozkładowi. Obliczy pelletu da się wyróżnić kilka, oczywiście muszą być one wolne od różnych skażeń chemicznych i mineralnych:

  • Pellet drzewny z części drzew, kory, gałązek
  • Pellet agro z części naturalnych jak słona czy rośliny

To też da się rozbić na dwie grupy. Pierwsza to działanie w gospodarstwie domowym, odpady z tartaków czy różnego rodzaju zakładów drzewnych.

Druga zaś to pellet przemysłowy, dzięki któremu można ocieplać budynki, używa się w przemyśle.

Dlaczego produkt jest tak popularny

Do tej pory ludzie zazwyczaj ponosili dosyć dużą cenę za to, aby ogrzać swój dach nad głową. Wyjazd do lasu po drzewo, przeliczenie na metry i wydatek wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Z węglem również nie jest inaczej. Koszt za tonę to kwota wysokości kilkuset złotych.

Z paliwem jest zupełnie inaczej. najczęściej nabywakupujesię go w dużych workach pakowanych po kilkanaście kilogramów. Można go używać dość długi czas, a poza tym nie mamy trudności z dostarczeniem go do domu, co już jest pierwszym argumentem przemawiającym za pelletem.

Coraz bardziej liczne grono podejmuje decyzję o zmianie kotła i przestawienie się na pellet przeważnie z czterech prostych powodów.

  1. Przede wszystkim chodzi tu o ekologię. Nikt nie chce, by z jego paleniska wychodził smog. Ten produkt to paliwo bardzo czyste. W wyniku fotosyntezy nie wydobywa się bezbarwny i bezwonny gaz ani inne mieszaniny smolne, także nie ma mowy o jakimkolwiek skażeniu powietrza
  2. Istotne jest też to, że nie produkuje on sporej ilości popiołu, jak to jest w przypadku innych opcji ogrzewania.
  3. Jako, że nie produkuje on pyłu, czy kurzu to kocioł jest bardzo prosty w sterylizacji, a tak naprawdę da się to załatwić nawet raz na parę dni.
  4. Ostatecznym argumentem jest dość dobra cena. Bez wątpienia zależy to od poziomu, ale porównując to z drewnem czy węglem prawdopodobnie jest to dużo bardziej opłacalne.

W jaki sposób tworzy się pellet?

Wiele zależy od tego, jakiktóry materiał posiadamy. W każdym razie początek przedstawia się tu bardzo podobnie, ponieważ na samym początku jest wymóg zdrobienia go na niewielkie części, co jest przyszykowaniem do dalszej obróbki. Może być wymóg suszenia go.

Potem mamy do czynienia z drobieniem, rozpłaszczeniem, a następnie dojść można do końcowego ruchu, jakim jest już tryb granulacji. Tutaj zostaje mu przyznana odpowiednia forma, czyli jest to najczęściej wspomnianyrzeczony walec małych wymiarów. Pellet później studzi się, umieszcza w worki i doręcza do hurtowni.

Od czego zależy wartość pelletu?

Paliwo dobrej wartości nie może być tanie. Najważniejszym czynnikiem, który musi posiadać to certyfikat, który każda firma wydaje sprawdzając wcześniej pellet pod kątem jego wartości handlowej, genezy i innych parametrów. Wskazówką dla nabywającego musi być tutaj obecność loga producenta. Wówczas możemy mieć pewność, że produkt jest bezpieczny dla nas, dla środowiska i ma bardzo dobre cechy.

Jak jednak taki atest ten opał może otrzymać? Twórca powinien przesłać próbki do laboratorium, gdzie podlega testom. Po ich sprawdzeniu, a także pomyślnej weryfikacji linii produkcyjnej każdy produkt dostajeotrzymujeswój identyfikator.

Podane powyżej czynniki mają wpływ na to, którą rangę otrzyma konkretny produkt. Oznacza się go w megadżulach na kilogram i wycenia za tonę. Im mniej megadżuli, tym klasa jest słabsza. U nas wyodrębnia się 3 klasy:

  • Niska klasa, ok. 13 MJ/kg – od 500 do 600 złotych za tonę
  • Średnia klasa, ok. 17 MJ/kg – od 700 do 800 złotych za tonę
  • Wysoka klasaranga, ok. 19 MJ/kg – od tysiąca złotych za tysiąc kilogramów

Jaki pellet dobrać?

Oczywiście wybór pelletu zależy tylko i wyłącznie od klienta, od jego środków pieniężnych. Mogąc jednak wybrać ten najlepszy, z pewnością poleca się pellet drzewny. Zdaje się to być najlepszą alternatywą dla tradycyjnych metod ocieplania, to ten najlepiej wydajny, którego ważność wynosi ponad 18 MJ/kg. Nade wszystko zawiera on minimum wilgoci niż zwykłe drzewo. Można go wytworzyć z wielu rodzajów drzewa. Tutaj należy to podzielić na szpilkowy, jak również liściasty. Bardziej wartościowymi parametrami cechuje się jednak pellet z drzew pochodzenia iglastego, ponieważ przez wzgląd swój skład będzie łatwopalny. Ma większą wydajność. Bardzo często byt żywicy ma duży wpływ na walory cieplne.

W obecnych czasach, gdy mamy kłopot powiązany z gazownictwem to dlatego pellet powinien zostać doceniony na rynku na świecie i być wiodącym produktem grzewczym.

Pewnie polubisz też...