Porządek

Co warto o skupie złomu?

Skup złomu jest miejscem, gdzie można sprzedać niepotrzebne, zalegające rzeczy a dodatkowo zarobić trochę gotówki. Poza tym na niektórych złomowiskach, można także zakupić używane części do samochodów. Taki skup złomu znajduje się np. w miejscowości Lubartów. Oddawanie niepotrzebnych przedmiotów na skup pomaga w dbaniu o środowisko naturalne. Z tego powodu coraz więcej osób postanawia zawieźć zalegające metale na skup, nawet jeśli jest on oddalony o kilka kilometrów. Mimo wszystko nie każdy do końca wie jakie rzeczy można sprzedać w takim miejscu. Czy skup skupuje wszystkie metale? Mało kto wie, że takie rzeczy warto wcześniej odpowiednio przygotować poprzez ich oczyszczenie. Punkt skupu złomuSkup złomu raczej nie kupi aluminiowych puszek z zawartością, czy innych metali oklejonych papierem. Dlaczego? Ponieważ takie surowce nie mogą zostać poddane recyclingowi. Pomimo tego warto włożyć odrobinę wysiłku, dobrze przygotować metal, aby zadbać o środowisko naturalne i zarobić trochę pieniędzy. 

Co możemy zaliczyć do złomu?

Często nie zdajemy sobie sprawy, ile niepotrzebnych metalowych rzeczy zalega nam w domu, a można sprzedać je z zyskiem. Co to jest złom? Najogólniej mówiąc są to wszelkiego typu odpady nieużytkowe zrobione z metali i ich stopów, które równocześnie nadają się do recyclingu. Takie bezwartościowe rzeczy mogą zostać stopione i otrzymany z nich metal ponownie wykorzystany. Co właściwie można oddawać na takim skupie? Najczęściej sprzedawane rzeczy to np.: części samochodowe, różnego typu blachy, puszki po napojach, zbrojenia uzyskane z rozbiórek, a także metalowe odpady produkcyjne czy budowlane. 

Ile można dostać pieniędzy na takim skupie?

To, ile zarobimy oddając metale do skupu zależne jest przede wszystkim od tego, jaki to jest metal. Niewątpliwie skupy przyjmują wszystkie metale, ale część z nich jest droga, a część tania. Najpowszechniejsze, a zarazem najczęściej oddawane metale to stal, żeliwo i aluminium. Jednakże ich cena nie jest zbyt wysoka. Można zarobić od kilkudziesięciu groszy, do kilku złoty za kilogram. Pomimo tego, warto je sprzedawać, gdyż są łatwo dostępne. Szacuje się, że zbierając metalowe odpady w domu można zarobić nawet 1000 zł. A na jakich metalach można zarobić najwięcej? Bezdyskusyjnie najwięcej kosztują metale kolorowe takie jak cyna, mosiądz oraz miedź. Ich ceny wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za kilogram. Co jest przyczyną? Na pewno z tego, że są to metale które przewodzą ciepło i prąd. Kolejną ich zaletą jest bez wątpienia to, że podczas recyclingu praktycznie nie ma strat surowca. Co więcej koszty wydobycia takich metali są znacznie wyższe od kosztów odzysku. 

Jak przygotować odpady do sprzedaży w skupie?   

Przed zawiezieniem metalowych przedmiotów na złom warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim takie rzeczy muszą być wcześniej odpowiednio przygotowane, aby cała transakcja przebiegła szybko i bez problemów. Przede wszystkim takie rzeczy muszą być oczyszczone z niepotrzebnych odpadów jak papier, folia, szkło. Kolejną ważną kwestią jest odpowiednia segregacja. Przed pójściem na złom należy osobno zgromadzić stal, żelazo, mosiądz miedź itp. Na pewno jest to bardziej opłacalne dla sprzedającego. Kiedy jakiś przedmiot zawiera kilka metali będzie on zważony i zakupiony w cenie żelaza, nawet jeśli są tam elementy z kosztownej miedzi, czy cyny. 

Czy samochody również można złomować? 

Wiele skupów, które są do tego przystosowane skupuje także zużyte, popsute samochody. Dotyczy to zarówno całych pojazdów, jak i pojedynczych elementów. Często jest to jedyny sposób na legalne pozbycie się samochodu po dużym wypadku. Jakiś czas temu aby oddać taki samochód na złom trzeba zapłacić opłatę recyclingową, która wynosiła 500 zł. Obecnie wycofano się z niej i na sprzedaniu wraka można nawet zyskać. 

Jakich rzeczy nie można oddawać na skup złomu?

Coraz więcej osób oddaje zbędne, metalowe rzeczy na złom. Takie punkty często przyjmują niemalże wszystko, ale są pewne wyjątki. Jakie dokładnie? W skupach złomu na pewno nie sprzedamy monet będących aktualnie w obrocie. Następną rzeczą, której nie da się legalnie sprzedać na złomie są znaki drogowe, co raczej jest oczywiste. Na pewno taki skup nie powinien kupować również trakcji kolejowych czy tramwajowych, także w sytuacji kiedy potrafimy udowodnić, że posiadamy je legalnie. Mimo wszystko opłaca się czasami zrobić w domu czy piwnicy dokładne porządki i bezwartościowe, metalowe rzeczy odwieźć na złomowisko. Jest to na pewno bardziej opłacalna opcja niż trzymanie w domu. Ważne jest to, że oprócz zarobku w ten sposób zadbamy o środowisko naturalne, a metalowy przedmiot dostanie drugie życie.

Kto może otworzyć skup złomu?

Skupy złomu są bardzo popularne, w związku z tym wielu przedsiębiorców decyduje się na ich otwarcie. Na pewno trzeba posiadać odpowiednie miejsce, gdzie można składować tego typu odpady. Aby otworzyć taką działalność należy zdobyć odpowiednie zezwolenie z gminy na terenie której będzie się znajdowało złomowisko. Jeśli przyszły przedsiębiorca posiada aktualną decyzję z Programu Gospodarowania Odpadami Niebezpiecznymi, jest to w zupełności wystarczające.

Pewnie polubisz też...