Okna są dla nas zwykłym elementem pomieszczenia i zupełnie nie jesteśmy zainteresowani jaką mają historię albo to jaką funkcję mogą spełniać. Ważna dla nas jest ich szczelność oraz funkcja dekoracyjna. Ale czy wiecie od jak dawna w otworach okiennych są wykorzystywane takie okna, jakie znamy? Albo jaką jeszcze funkcję mogą spełniać poza przepuszczaniem promieni słonecznych do pokoju? Mało kto jest zainteresowany ciekawostkami o oknach i szybach, a naprawdę warto zainteresować się ich historią i zobaczyć czego jeszcze można od nich oczekiwać w teraźniejszości.
Czy wiesz, że szkło ma około 5 tysięcy lat?
Szkło wynaleziono jakieś 5 tysięcy lat temu, ale w tamtych czasach robione było raczej nieświadomie. Ludzie w tamtych czasach nie widzieli potencjału szkła i tworzyli z niego niewielkie dekoracje, które miały przypadkowy kolor i nie były wcale przezroczyste. Dopiero po dłuższym czasie nauczono się, że można je kształtować. W związku z tym zaczęto robić talerze ze szkła.
Czy wiesz, że przed wynalezieniem szklanych szyb, domy zazwyczaj nie miały w ogóle dziur w ścianach? Wszystko dlatego, że w tamtych czasach nie było żadnego innego materiału, który można było zastosować do oddzielenia domu przed zimą. Dopiero około 100 roku naszej ery zaczęto stosować szkło okienne. Nie chodzi tutaj oczywiście o okna plastikowe lub okna drewniane, które znamy dzisiaj. Produkowane wtedy szkło nie było w 100% przezroczyste, ale nie było również ciemne. W ten sposób do domów wpadało trochę promieni słonecznych. Historia szyb okiennych w Polsce sięga na pewno XIII wieku, jednak to także nie były takie okna jakie mamy w dzisiejszych czasach. Możemy powiedzieć, że pierwsze, pierwsze szyby, które przypominały dzisiejsze okna zaczęto produkować w XIV wieku, jednak masowo produkowane były dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Na początku były to jedynie szyby wstawione w drewniane ramy okienne. Okna plastikowe pojawiły się na rynku dopiero w drugiej połowie XX wieku, a w Polsce zobaczyć je można było częściej w połowie lat 70 XX wieku.
Ciekawe okna na świecie
Prawdopodobnie wszyscy wiemy, że okna, które mamy w domach różnią się niezwykle od tych, które znajdują się w świątyniach. To właśnie w świątyniach zazwyczaj widzimy kolorowe witraże, które są warte podziwiania. Głównie z tego powodu to one są najsłynniejszymi oknami na świecie. Jednymi z najczęściej podziwianych są witraże w barcelońskiej katedrze. Nie ma w tym nic dziwnego, przecież nie często obserwujemy okna w takim rozmiarze i kolorze. Kolejnym miejscem z ciekawymi oknami jest Kaplica Dziękczynienia w Teksasie. Ten budynek ma spiralę z okien, która robi ogromne wrażenie. Ciekawe okna bywają nie tylko w świątyniach. Doskonałym tego przykładem jest Holenderski Instytut Dźwięku i Wizji, który jest niemal w całości przeszklony. Każda szyba wygląda inaczej i dzięki temu sprawia wrażenie ekranu telewizyjnego. Jeżeli będziecie blisko Hilversum to koniecznie zobaczcie z bliska ten budynek! Kolejnym przykładem ciekawego zastosowania okna jest Akwarium w Parku Rozrywki w Zhuhai. To właśnie tam ogromna szyba oddziela ludzi spacerujących po Akwarium od 49 milionów litrów wody z morskimi zwierzętami!
Czy wiesz co jeszcze można zobaczyć na oknie?
Zaczynamy już przyzwyczajać się do inteligentnych sprzętów w mieszkaniach. Mamy możliwość za pomocą smartphona kierować odkurzaczem, zapalać i gasić światło albo odsłaniać i zasłaniać żaluzje. Mało kto pewnie jednak wie, że na rynku pojawiły się już inteligentne okna. Na czym polega praca SmartWindow? Mając taką szybę nie musimy mieć w zasadzie osobnego telewizora. Dzięki niemu to na szybie odpalamy film lub program telewizyjny. Interesujące jest również to, że tego typu szybę łączy się z komputerem lub innym urządzeniem za pomocą WiFi, Bluetooth, a nawet z USB. Ekran telewizora w szybie jest na dotyk i może niezwykle zadziwiać swoją funkcjonalnością.