Ogrzewanie

Czy klimatyzacja jest zdrowa?

Klimatyzacja jest niezwykle popularna w każdym zakątku polski, czy to klimatyzacja Oława czy Kraków, czy jeszcze inne miasto – wszędzie ją znajdziesz. Ciężko nam wyobrazić sobie lata bez klimatyzacji. Jaki jest jednak wpływ klimatyzacji na zdrowie, oprócz zbawiennego chłodu w czasie upałów? Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się czy klimatyzacja jest zdrowa dla naszego zdrowia!

Bezsprzecznie wysoka temperatura potrafi być równie dokuczliwa co inne zjawiska atmosferyczne takie jak mróz, śnieg czy grad. Jeżeli w upale musimy wykonywać swoje codzienne obowiązki to ten dyskomfort znacząco wzrasta. Praca, wysiłek fizyczny czy nawet przemieszczanie się w temperaturach wynoszących powyżej dwudziestu kilku stopni mogą być uciążliwe nie tylko dla ludzi w podeszłym wieku, ale także dla całego społeczeństwa. Klimatyzatory, które coraz częściej stają się standardem w biurach, centrach handlowych, samochodach, budynkach użyteczności publicznej, transporcie zbiorowym, a nawet prywatnych mieszkaniach przyniosą nam ulgę.

Bakterie i grzyby w klimatyzatorach – to przykra codzienność

Działanie klimatyzatora wygląda tak, że urządzenie zasysa powietrze z otoczenia, filtruje je, schładza i wypuszcza w zadeklarowanej przez użytkownika temperaturze. Proces ten jest powtarzany jest tak długo, jak klimatyzator działa. W późniejszym czasie klimatyzator może stać się siedliskiem grzybów i bakterii, których działanie szczególnie wrażliwi są astmatycy i alergicy ale także i inne osoby mogą przez nie zachorować. Aby temu zapobiec, należy regularnie czyścić klimatyzatory. Najlepiej jest to robić co najmniej dwa razy w roku. Przegląd klimatyzacji powinien dotyczyć zarówno klimatyzacji samochodowej, jak i tej zainstalowanej w budynkach.

Szkodliwe amplitudy w klimatyzatorach

Różnice temperatur, które wynikają z działania klimatyzatora mogą okazać się szkodliwe dla naszego systemu odpornościowego. Przemieszczanie się pomiędzy przestrzeniami, których temperatury znacznie się różnią może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Przeziębienia, duszności czy choroby górnych dróg oddechowych mogą być tego skutkiem. Jak się przed tym chronić? Najważniejsze jest, aby używać nawiewu z głową, klimatyzację powinno się ustawiać na temperaturę nieznacznie inną od tej, która jest za oknami. W celu uniknięcia szoku termicznego można także wyłączać chłodzenie na kilka minut przed opuszczeniem samochodu lub biura, dzięki temu nasz organizm będzie mógł się stopniowo oswajać z tym, co jest za drzwiami.

Klimatyzacja ma negatywny wpływ na nasze drogi oddechowe

Klimatyzatory wysuszają powietrze, co ma negatywny wpływ na cały ludzki organizm. Powietrze, które jest wysuszone działa negatywnie zarówno na ludzką skórę, powoduje jej odwodnienie, jak i podrażnia śluzówkę gardła, co może spowodować wystąpienie infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Jeżeli często przebywasz w klimatyzowanych pomieszczeniach warto w regularny sposób nawilżać gardło, najlepiej wodą z dodatkiem miodu lub soku z cytryny. Suche otoczenie może również podrażniać spojówki i prowadzić do mniejszej częstotliwości mrugania. Używaj często kropli do oka, aby temu zapobiec.

Jak rozsądnie używać klimatyzacji?

Codzienne funkcjonowanie, w szczególności w lecie, bez asysty klimatyzatorów jest niemalże nieosiągalne. Takie urządzenie gwarantuje nam przyjemne uczucie chłodu i pełnienie swoich obowiązków na pełnych obrotach. Klimatyzacja będzie korzystna tylko pod warunkiem, że będzie ona używana zgodnie z poniższymi warunkami:

  • regularny serwis;
  • unikanie dużych różnic temperatur między pomieszczeniami a warunkami zewnętrznymi;
  • włączanie klimatyzacji przed wyjściem na zewnątrz, aby przyzwyczaić organizm do zewnętrznej temperatury;
  • wskazane jest nawilżanie gardła płukankami lub wodą z cytryną czy miętą. Oczy z kolei należy nawilżać kroplami do oczu;
  • nie należy narażać się na bezpośredni nawiew klimatyzatora.

Pewnie polubisz też...