Aranżacja

Czym różnią się plisy od zasłon?

Okna stanowią istotny punkt naszych domostw. Pozwalają oglądać świat zewnętrzny i zapewniają zastrzyk światła słonecznego, regulują także temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Z drugiej strony pozwalają gapiom zaglądać do wnętrz naszych mieszkań, co wpływa na naszą prywatność.

Między innymi dlatego na oknach instaluje się różnego rodzaju dekoracje. Zakładając na okna plisy, rolety bądź zasłony chcemy też by całość dobrze wyglądała.

Istotna jest funkcjonalność takich ozdób oraz ich faktura. Projektując wnętrze zazwyczaj będziemy dążyć do tego, by plisy w Gdańsku czy rolety komponowały się z resztą wnętrza. Jakie są zatem rodzaje ozdób na okna i czym się one charakteryzują?

Z jakich akcesoriów możemy skorzystać dekorujac okna?

Rynek oferuje nam liczne ozdoby okienne. Współczesna technologia pozwala na tworzenie elementów o dowolnym kształcie, kolorze i z użyciem wybranych motywów.

Plisy, zasłony czy rolety mają nas chronić nie tylko przed wzrokiem przechodniów, ale też, kiedy to potrzebne, odcinać dopływ światła do pomieszczenia. Zaciemnione wnętrze stanowi najlepsze warunki do spania.

Do niedawna najpopularniejszą opcją były zasłony. Ciężkie i eleganckie potrafią zmienić na oblicze całej(go) aranżacji. W zależności od użytej tkaniny i wzoru mogą być świetnym uzupełnieniem biur, bibliotek czy sypialni. Ponadto w łatwy sposób można je zmieniać w zależności od okazji czy własnego widzimisię.

Inną często spotykaną opcją na naszych oknach są rolety. Wyróżniają się one przede wszystkim funkcjonalnością – skutecznie zasłaniają bądź odkrywają świat zewnętrzny. Rolety także mogą być produkowane z różnorodnych tkanin.

Rolety można regulować, dzięki czemu otrzymujemy poziom jasności adekwatny do potrzeby momentu. Ciekawym rozwiązaniem są rolety rzymskie, które łączą w sobie cechy firan i zasłon. Gdy słońce nam doskwiera, w łatwy sposób będziemy się mogli od niego odizolować i odwrotnie – gdy potrzebujemy go więcej, wtedy jednym ruchem możemy zrealizowac powzięty cel.

Czym cechują się plisy okienne?

Warto poświęcić nieco uwagi plisą. Są one alternatywą dla tradycyjnych rolet. Różnica między nimi polega na metodzie montowania. Plisy montuje się w ramie okiennej, zaś rolety rzymskie mocowane są na zewnątrz okna. Ponadto plisy można regulować dwustronnie. Jest to rozwiązanie zyskujące coraz większą uwagę.

Plisy w Gdańsku bazują na dwóch szynach, które wmontowane w ramę okienną manipulują tkaniną. Mechanizm pozwala przy użyciu sznurka zwijać materiał w estetyczną harmonijkę. Jest to korzystne z perspektywy otwierania/zamykania okien – plisy nie utrudniają tej czynności.

Dużym walorem plis okiennych, jest łatwość montażu i demontażu konstrukcji bez ingerencji w ścianę czy ramę okna.

Plisy są szczególnie chętnie stosowane w nowoczesnym budownictwie. Możliwość dwukierunkowego sterowania materiałem pozwala, zależnie od potrzeb, zasłonić część lub całość pomieszczenia. Jest to rozwiązanie cenione również w miejscach użytkowych.

Wśród wad plis wskazuje się jakość, którą plisy mogą tracić w wyniku wilgoci występującej w pomieszczeniach. Jednak, jest to kwestia materiału – można użyć plisy z materiału odpornego na wilgoć.

W co ubrać swoje okna?

Pierwszorzędną kwestią jest to, czy plisy będą spełniać nasze cele co do użyteczności. W takim układzie walory estetyczne można zawsze dopracować, tak by plisa współgrała z resztą otoczenia.

Z pewnością warto zaglądnać do właściwego sklepu, gdzie pracownicy powinni nam doradzić. Ich znajomość różnych opcji, tkanin, styli i elementów może być dla naszej(go) postrzegania wartościowe. Dzięki takiemu spojrzeniu na pewno łatwiej będzie przeprowadzić zakupy.

Pewnie polubisz też...