Ogrzewanie

Do czego służy pompa ciepła?

Pompy ciepła są coraz to bardziej popularne. Wpływ na to marozwój technologii czy też coraz bardziej przystępna cena całej instalacji. Nie zapominaj także aby stawiać na produkty wysokiej jakości takie jak pompy ciepła pomorskie panasonic.

Do czego potrzebna jest nam pompa ciepła?

Pompy ciepła są jedną z nowocześniejszych technologii ogrzewania pomieszczeń. To także ekologiczne rozwiązanie. Jest niskotemperaturowym urządzeniem grzewczym, który pozyskuje energię znajdującą się w ziemi, powietrzu a także wodzie. Efektywność i działanie pompy ciepła jest uzależnione od przemyślanego wyboru źródła ciepła.

Pompa ciepła – jak działa?

Działanie pompy ciepła opiera się na ciągłych zmianach fizycznych to znaczy sprężaniu, rozprężaniu, parowaniu a także skraplaniu, co umożliwia transport ciepła z miejsca, w którym jest pozyskany do odbiornika który jest położony powyżej. Można powiedzieć, że sposób jej działania trochę przypomina działanie lodówki bądź klimatyzacji w samochodzie. Wymiennik ciepła zazwyczaj jest w posiadaniu czynnika roboczego, który się odparowuje, odbierając ciepło z dolnego źródła. Para jest zasysana i sprężona, co podnosi jej temperaturę. W takiej postaci trafia do skraplacza, a tam bardzo gorący i sprężony czynnik się rozpręża a potem od razu ulega schłodzeniu oddając ciepło do docelowego wykorzystania. Pompa ciepła jest zasilana sprężarką wzbogaconą o silnik elektryczny.

Pompy ciepła – rodzaje

Pompy ciepła można rozróżnić na podstawie sposobu uzyskiwania i przekazywania energii.

  • solanka – ciepło jest pozyskiwane z gruntu, z pomocą wymiennika zawierającego roztwór glikolu.

  • woda ciepło pozyskuje się z wody.
  • Parownik jest ogrzewany wodą, natomiast skraplacz oddaje ciepło też do wody zasilającej instalację centralnego ogrzewania.
  • powietrze/woda – w tym wypadku ciepło pozyskuje się z powietrza. Parownik jest ogrzewany powietrzem, z kolei skraplacz oddaje ciepło do wodnej instalacji która zasila centralne ogrzewanie.
  • powietrze/powietrze – w tym wypadku ciepło jest pozyskiwane przy pomocy powietrza, a ciepło ze skraplacza przekazuje się do pomieszczeń przy pomocy wentylatora.
  • woda/powietrze – ciepło jest pozyskiwane z wody, a do pomieszczeń przekazuje się je poprzez ciepły nadmuch.

Pewnie polubisz też...