Budowa

Dom szkieletowy – czy warto na niego postawić?

W budownictwie można spotkać coraz nowsze trendy. Jednym z ostatnich krzyków mody w tej branży są domki szkieletowe. Dotychczas kojarzyły się one głównie z letnimi rezerwacjami, w których ludzie spędzali urlopy.

Ale z rozwojem budownictwa, coraz więcej osób decyduje się na mieszkanie w takich domach przez cały rok. Budowa domów szkieletowych zachęca do stawiania na to rozwiązanie dzięki oszczędności czasu, pieniędzy i materiałów.

Aktualnie coraz więcej firm oferuje budowę tego typu domów. Poprawa wytrzymałości materiałów, sprawia, że w szybkim tempie każdy może mieć gotowy dom szkieletowy pod klucz.

Warto zatem dowiedzieć się co przemawia za tego rodzaju rozwiązaniem. Przy okazji można sobie odpowiedzieć na kwestię, czy dom szkieletowy realizuje nasze wymagania.

Dom szkieletowy – jak powstaje?

Domki szkieletowe powstają w oparciu o drewniany szkielet, do którego dosztukowywane są ściany, stropy i sufit. Pozwala to na zorganizowanie większości elementów odrębnie, dzięki czemu wszystko przebiega znacznie szybciej niż w przypadku murowanego stawiania domu.

By powstał dom szkieletowy pod klucz, cały(a) konstrukcja wiązana jest metalowymi zatrzaskami do fundamentu domu. Jest to przy tym najważniejszy punkt całej budowy. Właściwie zamontowany szkielet zapewnia wytrzymałość i bezpieczeństwo takiego rozwiązania.

Budowa domów szkieletowych, to następnie instalacja poszczególnych części składowych domu do szkieletu. Jest to zadanie nieskomplikowane, jednak wymagające orientacji na detale.

Wykorzystanie gotowych elementów pozwala nieco obniżyć koszty takiej budowy. Żeby stawiać domki szkieletowe nie ma potrzeby angażować dużej liczby fachowców. Warto jednak skonsultować ten pomysł z ekspertami, którzy zapewnią pomoc w całym procesie.

Plus i minusy domów szkieletowych

Zauważony wcześniej czas budowy takiego domu jest jego ogromnym atutem. Budowa domów szkieletowych trwa zazwyczaj 2-3 miesiące – nieporównywalnie mniej niż stawianie domu murowanego.

Co więcej cena takich domów jest o wiele niższa. Dodatkowo koszt całego przedsięwzięcia ustalona jest z góry – nie ma mowy o nagłych kosztach. Na cenę wpływa też mniejsza liczba pracowników zaangażowanych w realizację.

Energooszczędność to następny przymiot, który wyróżnia dom szkieletowy pod klucz. Dobra izolacja zapobiega utracie ciepła i utrzymuje odpowiednią temperaturę wewnątrz. Ponadto nowoczesne domy szkieletowe często współgrają z pompami ciepła czy fotowoltaiką, co pozwala jeszcze bardziej zmniejszyć koszty użytkowania.

Żeby takie rozwiązanie mogło być długotrwałe konieczne jest dopracowanie wszystkich detali. Ważny jest profesjonalizm producentów. Przy tego typu konstrukcjach każda drobnostka może wpływać na efekt końcowy.

Producent domów szkieletowych – gdzie szukać?

By cały projekt miał ręce i nogi niezbędni są specjaliści. Szukając firm, które stworzą dom szkieletowy pod klucz trzeba dokładnie zbadać ich historię.

Warto również poszukać opinii(e) klientów i przeglądnąć już wykonane projekty. Budowa domów szkieletowych to dla różnych firm prawdziwa pasja, co widać po ich podejściu – trzeba jednak wiedzieć gdzie szukać.

Rozmowy z producentem wydają się najlepszą drogą, gdy zainteresują nas domki szkieletowe.

Pewnie polubisz też...