Fotowoltaika

Fotowoltaika – najczęstsze mity

Fotowoltaika jest ostatnio jednym z najbardziej popularnych Odnawialnych Źródeł Energii. Przez coraz większą popularność, coraz częściej mówi się o technologii fotowoltaicznej nie tylko w między fachowcami, ale też między znajomymi, którzy przypuszczalnie mogą być zainteresowani inwestowaniem w to technologię. Im przedmiot jest bardziej powszechny, tym bardziej tym więcej pojawia się nieprawdziwych informacji. Pojawia się wiele niedowiarków, którzy tworzą nieprzychylne mity poddające pod wątpliwość kwestie opłacalności, wytrzymałości lub ilości energii, którą możemy uzyskać. Czy faktycznie jest czego się bać? Dzisiaj spróbujemy rozwiać wszystkie mity a także odpowiedzieć na zarzuty stawiane przez sceptyków.

Wpis został napisany w oparciu o informacje ze strony firmy X, specjalistów działających na terenie takich miast jak Katowice, Rybnik czy też Bielsko Biała.

Polska nie jest odpowiednio nasłoneczniona

To jeden z pierwszych mitów, jaki niestety z rezultatem zraża ewentualnych inwestorów. Polakom wydaje się, że ze względu na długa zimę oraz dużą ilość pochmurnych dni panele słoneczne nie wygenerują wystarczającej ilości prądu. Mapy nasłonecznienia pokazują zupełnie co innego. Szacuje się, że w Polsce mamy około 1000kWh/m2, co znaczy, że nie ma jakichkolwiek obaw, by inwestować w fotowoltaikę w Polsce.

Inwestycja w fotowoltaikę jest nieopłacalna

Jest to mit, który przeraża osoby zainteresowane instalacją fotowoltaiki. Co, jeśli po wydaniu pieniędzy okaże się, że to nieudana inwestycja? To oczywiście nieuzasadniona obawa. Obecnie istnieje duży wybór przeróżnych ulg i dopłat, które redukują koszt inwestycji w panele słoneczne. Na dodatek, według szacunków, typowa instalacja fotowoltaiczna może zwrócić się po około 5-7 latach. Trzeba też wziąć pod lupę stale wzrastające koszty prądu. Zwłaszcza dlatego opłaca się wybrać niezależność od zewnętrznych dostawców energii.

Montaż instalacji fotowoltaicznej a pozwolenia

Według prawa budowlanego na montaż instalacji fotowoltaicznych o mocy elektrycznej wynoszącej do 40 kW, zezwolenia na inastalację nie są potrzebne. Może się zdarzyć, iż ze względu na montaż paneli słonecznych będzie niezbędna ingerencja w konstrukcję poszycia dachowego. To oczywiście może się wiązać z koniecznością uzyskania zezwolenia.

Zima a działanie paneli słonecznych

Praca paneli słonecznych nie ogranicza się wyłącznie do niektórych części roku. Jeśli zainwestujemy w panele fotowoltaiczne nie powinniśmy obawiać się, że nie będą one dostarczały energii zimą. Fotowoltaika funkcjonuje przez cały rok, chociaż jak łatwo się spodziewać zimą ma mniejszą wydajność. Jest tak dlatego, że zimą ilość słońca jest mniejsza, niż w miesiącach letnich i wiosennych. Zimą trzeba też pamiętać, aby zwracać uwagę na to, czy panele słonecznie nie są przysłonięte przez śnieg. Powinno się je wtedy z niego oczyścić, aby mogły pracować bez zarzutu. Zwykle jednak firmy montujące pamiętają o tym i instalują panele pod kątem około 30-45 stopni, aby śnieg miał możliwość się z nich zsunąć.

Pewnie polubisz też...