Wykończenie

Glazura, gres, terakota – na co najlepiej się zdecydować do łazienki?

Każdy, kto choć raz remontował łazienkę musiał wybrać odpowiednie płytki. Nie można zapomnieć, że jest to zakup na wiele lat, dlatego musi być dobrze rozważony. Aby takie płytki odpowiednio służyły przez dłuższy czas, powinny być doskonałej jakości. W przypadku łazienki ważne jest, aby kierować się nie tylko wyglądam, ale także pewnymi parametrami, przez wzgląd na dużą wilgotność. Jak dobrać właściwe płytki do wykończenia łazienki? Czym właściwie warto się kierować? Co najbardziej sprawdzi się w łazience – glazura, gres czy terakota?

Czy gres w łazience jest trafionym pomysłem?

Płytki gresowe są wykonane na bazie szlachetnej kamionki – jest to mieszanina gliny, krzemienia a także innych składników. Remontując łazienkę warto wybrać gres szkliwiony, który jest bardzo łatwy do czyszczenia. Warto z kolei unikać gresu polerowanego, który jest surowcem bardzo wymagającym w codziennej pielęgnacji, a po zalaniu wodą staje się śliski. Płytki gresowe charakteryzują się dużą twardością, a także tym, że nie przepuszczają wody. Na rynku jest duży wybór płytek gresowych charakteryzujących się różnymi cechami. Jest to surowiec dobry do wyremontowania łazienki, jeśli wybierzemy taki o dobrych parametrach.

Terakota do łazienki

Terakota wykonywana jest z wysokiej jakości gliny. Należy pamiętać, że parametry techniczne płytki z terakoty są dużo słabsze. Mimo wszystko są one twarde, odporne na ścieranie, ale silniejsze uderzenie może przyczynić się do pęknięcia. Istotne jest to, że nie są one śliskie, co dobrze się sprawdzi szczególnie w łazienkach. Aczkolwiek, wadą tych płytek jest to, że są bardziej nasiąkliwe niż gres, co może spowodować uszkodzenia w przyszłości. Terakota była bardzo powszechna w Polsce, zanim na rynek wszedł gres.  Terakota ma kilka klas ścieralności, co umożliwia dobrać właściwy materiał jeśli chodzi o przeznaczenie, czy pomieszczenie. Wyższością terakoty nad gresem jest na pewno to, ze posiada ona znacznie więcej wzorów i kolorów. Terakota najczęściej kładziona jest na podłogach, ale czasami jest wykorzystywana również na ścianach. Może być też stosowana na zewnątrz, jeśli charakteryzuje się mrozoodpornością.

Czy glazura jest dobrym wyborem w przypadku łazienki?

Glazurą nazywa się płytki, które wykonane są z kaolinu. Glazura jest materiałem, którego na pewno nie poleca się układać na podłodze. Charakteryzuje się ona kruchością i nie jest odporna na ścisk. Glazura pokryta jest niewielką warstwą szkliwa, co sprawia, że jest łatwa w szorowanie środkami chemicznymi, a także odporna na wilgoć, z tego powodu doskonale sprawdzi się w łazience czy kuchni, ale jedynie na ścianach. Jest to materiał, używany miejscach, w których jest niewielka szansa na uszkodzenie.

Czym wykończyć łazienkę?

Najważniejszym parametrem przy wyborze płytek do łazienki powinno być miejsce ich położenia. Szczególnie w przypadku glazury, która nie jest polecana na podłogach. Należy również rozważyć to, że w łazience często jest mokra podłoga, a więc płytki nie powinny być zbyt śliskie. Oczywiście wybierając płytki, należy szukać pasujących do stylu wykończenia. Na rynku jest tak szeroki wybór, że na pewno znajdziemy coś dla siebie. Warto udać się do sklepu, w którym profesjonaliści zaproponują najlepsze rozwiązanie. Takie miejsca znajdują się prawie w całej Polsce: Warszawa, Łódź, Otwock, Pruszków oraz w wielu innych miejscowościach. Oczywiście jeżeli znamy się na płytkach, i wiemy czego szukamy można je kupić również przez internet.

Pewnie polubisz też...