Ogród i balkon

Jak długo utrzymują się wiązanki pogrzebowe?

Odejście bliskiej osoby to zawsze ciężkie momenty. Wiąże się to z refleksjami na temat ludzkiej śmiertelności. Osobie zmarłej należy się godny pogrzeb. W ten sposób, wedle tradycji oddaje się pamięć bliskim zmarłym.

Ceremoniom pogrzebowym towarzyszą różne obyczaje, które kultywuje się od lat w celu zachowania pamięci po zmarłych.

Jednym z elementów żegnania zmarłych z doczesnym światem są kwiaty – uznawane za symbol przemijania. Wspólnym mianownikiem, który uczestnicy pogrzebu składają na grobach są wiązanki pogrzebowe. Szczecin czy Rzeszów – tradycja ta spotykana jest w całej Polsce.

Wiązanki pogrzebowe Szczecin – komu zlecić ich przygotowanie?

“Najpiękniejsze kwiaty człowiek dostaje na swoim pogrzebie” – głosi piosenka. Czy jest w tym stwierdzeniu nieco prawdy? W naszej kulturze przyjęło się wręczanie kwiatów przy okazajch wszelkich. Ważne wydarzenia, rocznice zazwyczaj ozdabiane są kwiatami.

Podobnie rzecz ma się z kwiatami pogrzebowymi. Mają one być odbiciem pamięci i szacunku dla zmarłej osoby. Uosabiają one również żałobę, która powstaje w wyniku śmierci.

Większość kwiatów po określonym czasie więdnie – wobec tego wiązanki pogrzebowe Szczecin mają w tym wypadku charakter również metaforyczny. Uplastyczniają cykl ludzkiego życia, którego nieodłączną cechą jest przemijanie.

Wiązanki pogrzebowe Szczcin na zlecenie przygotowują kwiaciarnie. Kompozycje wykorzystywane na pogrzebach cechują się stonowaną kolorystyką. Ma to dodatkowo skłaniać do refleksji.

Można spotkać wieńce pogrzebowe różnych wymiarów. Na grobach składane są zarówno niewielkie wiązanki pogrzebowe, jak i wielkie kompozycje. Istnieje też tradycja rzucania na grób pojedynczych kwiatów.

Wiązanki pogrzebowe – z jakich kwiatów się je tworzy

Do kreowania wiązanek pogrzebowych najczęściej wykorzystuje się kwiaty o dość spokojnym ubarwieniu. Chętnie używa się tu: anturii, chryzantem czy lilii.

Wytwarzanie wiązanek pogrzebowych jest dość złożonym procesem, który wymaga od autora dokładności. Wiązanki pogrzebowe Szczecin mają okrągły bądź półokrągły kształt i tworzone są na floretach lub iglastych gałązkach.

Do przygotowanego podkładu mocuje się rośliny – chryzantemy, goździki, róże czy wspomniane wyżej lilie i anturie. Podobnych kwiatów używa się tworząc wiązanki pogrzebowe Szczecin – są to mniejsze formy bukietu pogrzebowego, kształtem przypominają bukiet. W przeciwieństwie do wieńców pogrzebowych, wiązanki pogrzebowe można złożyć na grobie, ale również włożyć do wazonu.

Jak długo powinny leżeć kwiaty po pogrzebie?

Jednym z skutków pogrzebu, jest zasypanie trumny kwiatami. Jak długo powinny one w ten sposób ozdabiać grób?

Jest tradycja, która mówi o czasie 6 tygodni. Inne głosy mówią o miesiącu. Jednak faktem jest, że żywe kwiaty bez ciągłego dostępu do wody po dużo krótszym czasie zaczynają więdnąć.

Z przyczyn praktycznych wobec tego, pozbycie się kwiatów, wiązanek i wieńców z grobu następuje przeważnie szybciej niż nakazuje tradycja.

Najczęściej po około 1-2 tygodniach rodzina podejmują się posprzątania grobu i doprowadzenia go do ładu po uroczystościach pogrzebowych.

Pewnie polubisz też...