Moda

Jak dobrać końcówkę do sznurka?

Sznurek to coś, co możemy spotkać najczęściej w naszej garderobie w bluzach, sukienkach, spódnicach, spodniach, spodenkach i oczywiście w butach. Jednak czy patrząc na sznurek kiedyś zastanawialiśmy się, jak jest on zakończony i i czemu?

Dlaczego używa się końcówki do sznurka?

Głównie z uwagi na wygodę takowego rozwiązania. Nie chcielibyśmy przecież, żeby w ulubionej spódnicy, trzeba było co rusz szukać zakończenia sznurka, by móc ją założyć. Lub wkładanie przez dziurkę w bucie sznurówek, które nie mają twardej końcówki. Używanie końcówek do sznurka ma dwie elementarne zalety: przeciwdziała niszczeniu się sznurka a także poprawia komfort noszenia ciuchów lub akcesoriów, jest też świetnym dodatkiem dekoracyjnym
.

Typy końcówek

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, lecz końcówki do sznurka, dzielą się nie tylko ze względu na materiał lecz także na zastosowanie. Wiele jest zależne od tego, gdzie będą używane, ponieważ, jak zostało już wyżej wspomniane, można je zaobserwować w różnych elementach naszej odzieży – w butach, plecakach, spodniach lub kurtkach. Końcówkówki zazwyczaj są metalowe albo plastikowe.

Według jakich kryteriów dopasowuje się końcówki do sznurka?

Dobranie końcówki do sznurka zależy od jego docelowego zastosowania. Są one metalowe albo plastikowe wobec tego podział jest dość prosty:

  • końcówki do sznurka wykonane z plastiku stosuje się częściej w artykułach dla dzieci – przede wszystkim z uwagi na możliwość ewentualnego pogryzienia, lecz także przez to, że plastik nie jest tak twardy jak metal, co minimalizuje zagrożenie, podczas przypadkowego uderzenia, np. po zamachnięciu się plecakiem.
  • metalowe końcówki są najczęściej stosowane w ciuchach męskich oraz damskich, zazwyczaj również w tych bardziej eleganckich. Wyglądają ładniej i stanowią element ozdobny dla całej kreacji.