Budowa

Jak domy skandynawskie zdobywają popularność?

Coraz częściej w polskim krajobrazie można dostrzec domy z drewna. O ile tego typu konstrukcje znalazły swoich fanów w innych krajach już dawno temu, o tyle w Polsce nadal stanowią coś nowego.

Nad Wisłą od dziesięcioleci stawia się na domy murowane. Drewno przez wiele lat było uznawane za materiał o niskiej wytrzymałości. Ostatnimi czasy trend ulega zmianie i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej powszechna.

Domy skandynawskie – czym się cechują?

Budowa domów drewnianych to inspiracja zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie na dalekiej północy zyskały one zastosowanie na większą skalę. Są to obszary mocno zalesione. W związku z tym łatwo jest tam o bazowy materiał.

Domy skandynawskie wykonuje się z drewna, które charakeryzuje się wieloma właściwościami termicznymi. Jest to tworzywo, które pozwala utrzymać ciepło w pomieszczeniu w okresie zimowym. Za to w ciepłych miesiącach panuje tam kojący chłód kontrastujący ze skwarem na zewnątrz.

Budowa domów szkieletowych jest też znacznie szybsza niż stawianie domu murowanego. Na budowę tego drugiego wpływ mają warunki pogodowe, które nie zawsze pozwalają prowadzić prace. Budowa domów drewnianych wykonalna jest nawet w zimie. Szacunkowy czas takiej budowy to jedynie kwartał.

Domy skandynawskie wymagają też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Sprawia to, że są widocznie tańsze od tradycyjnych domów wystepujących na terenie Polski.
Są one również bardziej proekologiczne. Drewno jest surowcem odnawialnym, a dodatkowo nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto umożliwia na dostosowywanie poziomu zużywanej przez dom energii.

W jaki sposób dbać i konserwować drewniane domy?

Wyjściową sprawą podczas budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Konstrukcja musi być wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne. Musi też spełniać podstawowe warunki przeciwpożarowe. Oprócz tego trzeba uchronić dom przed pojawieniem się szkodników.

Wszystkie te czynności polegają na używanu właściwych specyfików. Farby i oleje mają za cel chronić drewno przed mokrem oraz wiatrem i zimnem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na działanie promieni słonecznych.

Ponadto prowadzi się szereg prac uszczelniających mieszkanie. Pozwala to na większą kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniu. Jest to też ochrona przed wszelkiej maści szkodnikami czy szczurami, które mogłyby szukać schronienia w naszych czterech kątach.

Żeby móc w pełni korzystać z funkcjonalności domów szkieletowych, warto postarać się o dobrą lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie sprawdzą się w dużych, ruchliwych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z odludziem. Dobrym przykładem może być Pomorskie, gdzie populacja ucieka od miesjkiego zgiełku na przedmieścia. Tam też powstają kolejne domy skandynawskie.

Budowa domów drewnianych – komu ją powierzyć?

Lokalizacja domu jest też ważna z innej przyczyny. Poziom zalesienia w danym rejonie wpływa na cenę drewna. Wspomniane województwo Pomorskie, ze względu na spore zalesienie jawi się jako dostawca taniego drewna.

Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drewna. Uwzględniając skalę – dopowiednia szerokość geograficzna może zapewnić niemałe oszczędności.

Kolejną ważną kwestią jest projekt i postawienie zaplanowanego domu. Na rynku jest dosyć sporo firm, których domeną jest budowa domów szkieletowych.

Rozważając taką inwestycję warto skonsultować się z przedstawicielami tego typu podmiotów. Specjalista pomoże nam w określeniu wymogów, które musi spełniać upragniony dom skandynawski. Zrobi to bazując na przekazanej mu przez nas wiedzy o naszej działce oraz budżecie.

Obrotny producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do końca. Ludzie obracający się w tej branży dysponują często szeroką siecią kontaktów. Pozwalają one na załatwienie surowców lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.

Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się błahostką. W rzeczywistości większość pracy wykonuje delegowany przez nas pracownik. Organizuje on ekipę budowlaną oraz niezbędny sprzęt i materiały.

Pewnie polubisz też...