Ogrzewanie

Jaki klimatyzator najlepiej wybrać do domu lub mieszkania?

Gorące dni w Polsce coraz częściej stają się niełatwe do zniesienia. Wiele ludzi decyduje się kupić klimatyzator, chcąc choć trochę odpocząć od wysokimi temperaturami. Generalnie klimat w naszym kraju nie jest wybitnie gorący, ale upały nie są szczególnym zjawiskiem. Klimatyzator w gorące dni może bardzo pomóc nie tylko obniżając temperaturę, ale także zmniejszają wilgotność. Instalacja klimatyzacji w domu stało się praktyką tak powszechną, że koszty urządzeń znacznie spadły, przez co coraz więcej ludzi może sobie na nie pozwolić. Czy warto rozważyć zakup klimatyzatora do domu? Jaki najlepiej wybrać? Czy klimatyzacja w domu nie jest szkodliwa dla zdrowia człowieka?

Klimatyzator – co to jest i jak działa? 

Niezależnie od rodzaju klimatyzatora czy miejsca instalacji, jego zadanie jest jednakowe – obniżyć temperaturę powietrza i wilgotność. Wbrew pozorom sposób działania klimatyzacji jest stosunkowo nieskomplikowanym procesem. Powietrze jest czerpane z pomieszczenia przez czynnik chłodniczy i pod postacią pary transportowane do sprężarki. Zadaniem sprężarki jest zwiększenie jego temperatury oraz ciśnienia, a następnie w skraplaczu oddaje ciepło. Następnym etapem jest przedostanie się czynnika chłodniczego przez zawór rozprężny, gdzie gwałtownie spada temperatura. Ogólnie można uznać, że sposób jego funkcjonowania jest lodówki. Część urządzeń posiada funkcję, która pozwala na odwrócenie procesu, dzięki czemu w zimniejsze dni można ogrzewać pomieszczenia przy użyciu tego samego urządzenia. 

Czy warto kupić klimatyzację?

Przed podjęciem decyzji o zamontowaniu klimatyzatora trzeba przeanalizować wszystkie wady i plusy. Wiele osób sądzi, że klimatyzacja zduńska wola posiada obecnie więcej zalet niż minusów. Najważniejsze z nich to:

 • Komfort termiczny – jest to główne i najistotniejsze zadanie klimatyzatora, czyli wyregulowanie umiarkowanej temperatury powietrza. Poza termoregulacją klimatyzator reguluje także wilgotność. Warto pamiętać, że wysokie temperatury i utrzymująca się wilgotność są niebezpieczne dla osób z chorobami kardiologicznymi czy układu oddechowego. Wiele współczesnych klimatyzatorów jest w całości zautomatyzowana, a więc samodzielnie pilnuje wcześniej zaprogramowane parametry.
 • Poprawa jakości powietrza – ważną kwestią jest to, że klimatyzatory umożliwiają stały dopływ powietrza z zewnątrz, przez co ograniczona jest ilość drobnoustrojów w pomieszczeniu. Niektóre modele wyposażone zostały także w filtry powietrza, które troszczą się jak najlepszą jego jakość. Jest to parametr istotny zwłaszcza dla alergików czy astmatyków.
 • Jonizacja powietrza – jest to dodatkowa opcja, którą mają tylko niektóre klimatyzatory. Jonizacja powietrza potrafi znacząco poprawić stan zdrowia.

Klimatyzator w domu – jakie są jego najistotniejsze minusy?

Oczywiście klimatyzator, jak i większość urządzeń oprócz zalet posiada także pewne minusy. Wiele ludzi niepotrzebnie obawia się zagrzybienia urządzenia, które będzie wydmuchiwać szkodliwe zarodniki w domu. Nie jest to do końca prawdą, jeżeli właściciel klimatyzatora regularnie dba o jego czyszczenie i serwis. Wśród wad klimatyzatora można wymienić:

 • Koszty – klimatyzator od jakiegoś czasu stał się o wiele tańszy, ale mimo to nie jest to mały wydatek. Także koszty montażu są stosunkowo wysokie.
 • Czyszczenie – aby klimatyzator nie miał niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie należy okresowo zlecać jego czyszczenie przez specjalistyczny serwis. Ważne są również jego przeglądy, aby długo i bezproblemowo działał.
 • Miejsce – jedną z wad klimatyzatora jest to, że zajmuje on stosunkowo dużo miejsca. Jest to pewien problem zarówno jeśli chodzi o klimatyzator montowany na ścianie, jak i przenośny.

Klimatyzator – jakie są odmiany?

Na rynku w ofercie jest wiele typów klimatyzatorów. Możemy podzielić je na kilka typów:

 • Klimatyzator typu split – jest to zdecydowanie najpowszechniejszy klimatyzator. Składa się on z dwóch składników: jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Ich popularność bierze się stąd, że są wydajne i nie za głośne. Wymagają one również stosunkowo niewiele miejsca na zamontowanie.
 • Klimatyzator typu multisplit – są to klimatyzatory, które mają jedną jednostkę zewnętrzną, do której jest możliwość podłączenia wielu jednostek wewnętrznych. Dzięki temu jeden system obsługuje wiele pomieszczeń.
 • Klimatyzator przenośny – jak sama nazwa wskazuje nie jest to urządzenie permamentnie montowane do ściany. Można dowolnie go przemieszczać – zazwyczaj taki klimatyzator wyposażony jest w kółka. Wadą tego rozwiązania jest to, że urządzenie to znacznie gorzej chłodzi niż typu split.
 • Klimatyzator kasetonowy – rozwiązanie najczęściej montowane w biurach. Jednostka wewnętrzna montowana jest w suficie podwieszanym.
 • Klimatyzator kanałowy – korzyścią tego urządzenia jest staranne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu. Jedno urządzenie może obsługiwać kilka pomieszczeń przy użyciu.
 • Klimatyzator okienny – jest to dosyć stara odmiana klimatyzatora, która coraz rzadziej pojawia się w sprzedaży. Jak sama nazwa wskazuje instalowane są w oknie, niestety wadą jest głośna praca. 

Wybór klimatyzatora zależy od kilku czynników. Należy wziąć pod uwagę powierzchnię, ilość pomieszczeń, a także środki jakimi dysponujemy. Bez wątpienia warto rozważyć także posiadanie odpowiedniego miejsca na montaż. Istotnym czynnikiem są również ewentualne dodatkowe funkcje klimatyzatora jak np. jonizacja powietrza, czy wbudowane filtry powietrza. Na rynku jest duży wybór klimatyzatorów również takich dostosowanych do przestronnych pomieszczeń biurowych. Jeżeli nie jesteśmy przekonani co do zakupu tego typu urządzenia, warto przemyśleć wypożyczenie klimatyzatora przenośnego, aby przekonać się czy jest to rozwiązanie dla nas. 

Pewnie polubisz też...