Charakterystyka schodów dywanowych

Schody dywanowe nie mają w swojej konstrukcji bocznych belek. Te samonośne schody sprawiają wrażenie spływającego z góry dywanu, prezentują się niezmiernie lekko, mimo wszystko są naprawdę bardzo wytrzymałe. Podczas konstruowania takich schodów konieczne jest maksymalne skupienie się na stopniach i podstopniach. Wymagane jest aby były wykonane solidnie, z uwagi na fakt, iż to na nich jest pełen ciężar schodów. Pamiętaj, że schody mają swoją podstawę w ścianie, dlatego istotne jest aby miała ona właściwą konstrukcję nośną, dobrze aby była żelbetonowa czy też stalowa. Najpopularniejsze są drewniane schody dywanowe, nie mniej jednak coraz coraz popularniejsze są takie zrobione dla przykładu z betonu lub metalu. Najczęściej spotkamy ten model schodów we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, ale będą się ładnie prezentować także w innych stylach.

Czy schody półkowe będą odpowiednie do Twojego wnętrza?

Od niedawna schody półkowe bardzo zyskały na popularności. Spowodowane jest to wspaniałym rezultatem, jakoby schody unosiły się w górze. Każdy schodek przytwierdzany jest od razu do ściany, dzięki czemu konstrukcja nie zabiera dużo miejsca i wygląda nadzwyczaj efektownie. Identycznie jak w przypadku schodów dywanowych – ściana musi być odpowiednio skonstruowana. Najkorzystniej decyzję o tych schodach podjąć już na etapie budowy domu. Przy ścianach żelbetowych możliwe jest przymocowanie w ścianie pojedynczych stopni. Jeżeli natomiast ściana nie została odpowiednio skonstruowana, możliwe jest umieszczenie w niej belki, do której stopniowo przytwierdzane są pojedyncze elementy. Do schodów wspornikowych można dodać balustradę, jednak nie jest to konieczne. Najbardziej dostępne są schody półkowe drewniane. Idealnie pasują do wnętrz minimalistycznych, ale tak naprawdę wkomponują się w każdy wystrój mieszkania.

Każdy z omawianych rodzajów schodów możesz zlecić do wykonania w firmie Green Step.

Kiedy kupić schody kręcone?

Schody kręcone perfekcyjnie pasują do niedużych dwupoziomowych mieszkań, gdzie nie mamy zbyt wiele przestrzeni na wybudowanie drewnianych schodów jedno- lub dwubiegowych. Regularnie są też używane przy antresolach. Schody kręcone zajmują bardzo mało przestrzeni i są bardzo łatwo dostępne. Schody spiralne ponadto są najtańsze ze wszystkich wymienionych typów schodów, a z montażem możesz poradzić sobie sam. Schody kręcone tworzone są z różnych surowców. Możemy spotkać schody drewniane, stalowe, żeliwne, a nawet szklane. Ich konstrukcja oparta jest na kole. Na środku jest rdzeń, a naokoło niego mocowane są następne stopnie. Wadą tego rodzaju schodów jest to, że nie nadają się dla najmłodszych i najstarszych członków rodziny – są strome i z tego powodu mogą sprawiać problemy w ich pokonywaniu. Mogą również sprawiać kłopoty przy zamieszkujących w domu psach i kotach. Schody te są najpopularniejsze we wnętrzach nowoczesnych i loftowych.

Pewnie polubisz też...