Ogrzewanie

Jakie korzyści czekają Cię po dodatkowym ociepleniu domu?

ciepły dom

Jeśli zimą ponosisz wysokie koszta za ogrzewanie domu, a może mimo odkręcenia grzejników najbardziej jak się da w budynku wciąż jest zimno, to odpowiedni moment, żeby podjąć decyzję o dociepleniu domu. Jakie zyski będziesz miał robiąc taki remont w Warszawie lub Pruszkowie i dlaczego jest to nadzwyczaj rekomendowane?

Tekst we współpracy z: STIS – docieplenia w Warszawie 

Oszczędzanie dzięki docieplaniu domu

Docieplenie budynku pomimo tego, że może wydawać się drogim ulepszeniem, może pozwolić Ci obniżyć opłaty za ogrzewanie nawet o 30%. Elewacja o dużej masie akumulacyjnej może trzymać stabilne temperatury bez względu na porę roku. Oznacza to, że w zimę, kiedy na dworze jest temperatura na minusie, w docieplonym domu będzie wciąż ciepło, latem natomiast będzie chłodniej.

Dzięki ociepleniu domu

możesz obniżyć koszty ogrzewania nawet 0 30%

Domy, których nie docieplamy wystawione są na zawilgocenia i w związku z tym na rozprzestrzenianie się grzybów lub pleśni, a te są niebezpieczne dla zdrowia lokatorów. Na dodatek kiedy na ścianie zacznie pojawiać się wilgoć, prawdopodobnie będziemy musieli wynająć firmę, która osusza mury, a to wiąże się z następnymi opłatami, które trzeba pokryć. 

Zdrowie i środowisko – co mają wspólnego z docieplaniem domów?

Jeśli mieszkasz w Warszawie, albo okolicach jak na przykład Pruszków, to z pewnością przeszkadza Ci smog, który pojawia się zimą. Na podstawie informacji od Krajowego Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami, w Polsce bazowym źródłem smogu są pyły pochodzące z indywidualnego ogrzewania domków jednorodzinnych.

chłód w mieszkaniu
Powidz stop wychłodzonemu mieszkaniu.

Dodatkowo mieszkanie w budynku, który nie jest docieplony może źle oddziaływać na naszą kondycję. Jeżeli w lokalu mamy niewłaściwy mikroklimat i powietrze bardzo szybko przesusza się od przesadzonego ogrzewania to nasz organizm ma kiepską odporność. Jesteśmy więc w takiej sytuacji wystawieni na nagminne przeziębienia. Jeśli za to nie ogrzewamy wystarczająco a nasz dom nie jest docieplony to wystawiamy go na nadmierną wilgoć, a w konsekwencji na rozwijanie się grzybów i pleśni, które także są niedobre dla zdrowia.

Warto również wspomnieć, że właściwy mikroklimat oraz komfort termiczny są bardzo istotne dla samopoczucia i komfortu życia. Z tego powodu już teraz pomyśl o dociepleniu domu bez względu na to czy jest w Pruszkowie czy w centrum Warszawy.

docieplony dom
Przy okazji docieplania domu możesz nadać mu nowy wygląd, poprzez zmianę koloru. Na zdjęciu modna biel.

Czy docieplenia domów mogą mieć wpływ na estetykę?

Bardzo możliwe, że nie jest to oczywiste, ale docieplony dom ma lepszą izolację od odgłosów. Jeśli mieszkasz w lesie lub niedużej miejscowości to prawdopodobnie nie jest to takie ważne, jednak na dużym osiedlu różnica jest bardzo duża. Warto jednak zadbać o to aby warstwa termoizolacyjna nie była zbyt duża, ponieważ ograniczymy tym samym napływ słońca, a to może nie być wcale takie fajne i dobre. Brak słońca oddziałuje negatywnie na naszą kondycję psychiczną. Na koniec jeszcze jedna warta uwagi informacja – docieplając budynek można od razu zadbać o świeżą elewację. W ten sposób zyskamy dwa efekty w tym samym czasie – nasz budynek zostanie docieplony i odświeżymy jego wygląd. Właściwie docieplony budynek to również wyższa cena rynkowa.

Podsumowując, korzyści płynące z docieplenia domu to:

  1. Obniżenie opłat za ogrzewanie
  2. Lepszy komfort cieplny / termiczny
  3. Brak problemu z wilgocią
  4. Pozytywny wpływ na zdrowie
  5. Poprawa estetyki budynku

Pewnie polubisz też...