Budownictwo

Jakie są metody hydroizolacji piwnicy

Piwnica ze względu na swoje umiejscowienie poniżej poziomu gruntu jest wyjątkowo narażona na szkodliwe działanie wody gruntowej. Fundamenty, które nie są dobrze uszczelnione przepuszczają wodę, co może skutkować grzybem na ścianach i wilgotną posadzką. Aby temu zapobiec stosuje się hydroizolacje piwnicy. W przypadku budynków już istniejących ocieplenie ścian jest zadaniem bardzo łatwym w porównaniu do hydroizolacji fundamentów. Niestety, związane jest to z przeprowadzeniem bardzo drogich prac ziemnych, co w niektórych przypadkach jest trudnym, ale koniecznym zadaniem. Inaczej jest w sytuacji domów dopiero budowanych. Z tego powodu najlepiej taką hydroizolację wykonać w czasie, kiedy jeszcze fundamenty są odkryte. Najczęściej hydroizolację ścian piwnicy wykonuje się papą albo masą bitumiczną. Są to skuteczne sposoby przeciwdziałające wnikaniu wody gruntowej do środka piwnic. Jak dobrze zrobić taką hydroizolację?

Izolacja piwnicy – czy warto robić?  

Przepisy prawa budowlanego w Polsce nie są zbyt surowe jeśli chodzi o izolację ścian fundamentowych. Dlatego jest to etap nierzadko pomijany przez właścicieli budynków. Mimo wszystko często okazuje się, że izolacja była jednak potrzebna i trzeba odkryć fundamenty, co jest bardzo kosztowne. W przypadku domów, w których fundamenty pełnią jednocześnie funkcję ścian piwnicy, taka hydroizolacja jest z pewnością niezbędna. Warto pamiętać, że woda gruntowa z wyjątkowo łatwo znajduje niewielkie szczeliny, aby dostać się do środka piwnicy. W dłuższej perspektywie doprowadza to zawilgocenia ścian, posadzek i rozrostu grzyba, a także pleśni. Dlatego już w momencie budowy domu trzeba zadbać o efektywną i rzetelną hydroizolację ścian fundamentowych. Warto dopilnować, aby surowce użyte do zabezpieczenia były idealnej jakości, bo potencjalne poprawki czy wymiany będą wyjątkowo kłopotliwe. Warto także wziąć pod uwagę typ gruntu na jakim posadowiony jest dom. Jeśli chodzi o pisaki sytuacja nie jest aż tak kłopotliwa, ponieważ łatwo przepuszczają wodę. Większy problem stanowią grunty spoiste czyli gliny, które zatrzymują wodę nawet przez wiele miesięcy. Dlatego przed zaczęciem budowy niezbędne jest wykonanie badań geologicznych. Firmy oferujące takie usługi najczęściej znajdują się w dużych miastach takich jak Wrocław, Warszawa czy Poznań, ale często oferują one dojazd do mniejszych miejscowości.

Surowce używane w hydroizolacji piwnicy

Istotna jest odpowiednia jakość surowców z jakich robi się hydroizolację piwnicy. Jakich surowcow najczęściej się używa? Zazwyczaj są to papy i masy bitumiczne. Zwłaszcza papy bitumiczne muszą być specjalnie przeznaczone do kontaktu z gruntem na osnowie poliestrowej, gdyż cechują się większą odpornością. Należy pamiętać, że tego typu maty łatwo pękają podczas zginania, dlatego ostre krawędzie często wyobla się przy użyciu zapraw. W przypadku gruntów przepuszczalnych zazwyczaj używa się masy bitumiczne rozprowadzane po ławach pędzlem. Kiedy dom stoi na gruntach nieprzepuszczalnych potrzebne będzie wykonanie trzech warstw hydroizolacji. 

Jak zrobić izolację piwnicy 

W sytuacji budynków z piwnicami, izolacja ścian fundamentowych umożliwia zwiększenie użyteczności tychże pomieszczeń. Z tego powodu należy przypilnować, żeby była ona dobrze zrobiona:

  • Warstwa izolująca pozioma na ławach fundamentowych – przed zbudowaniem ścian fundamentowych należy zabezpieczyć je przed podciąganiem wody gruntowej. W tym celu stosuje się warstwę izolująca na ławach fundamentowych. Można do tego użyć zarówno specjalnej folii, jak  i klasycznej papy. Po zakończeniu tego etapu należy rozpocząć następne prace.
  • Drenaż – zrobienie drenażu niezbędne jest w sytuacji niektórych rodzajów gruntów i konstrukcji budynków. Na ściany fundamentowe często napiera woda gruntowa pod ciśnieniem, dlatego niezbędne jest ich odpowiednie zabezpieczenie w postaci drenażu.
  • Sezonowanie – po wylaniu fundamentów trzeba poczekać nawet kilka miesięcy, aby materiał dobrze wysechł. Istotne jest, aby w takim wypadku z nakładaniem kolejnych warstw izolacji zbytnio się nie spieszyć.
  • Hydroizolacja i izolacja termiczna – kiedy już ściany fundamentowe odpowiednio wyschną, ich powierzchnię trzeba dobrze oczyścić. Następnym etapem jest nałożenie tynku, a następnie warstwy hydroizolacyjnej. Jeżeli budynek posiada piwnicę warto położyć również izolację termiczną, aby uniknąć uciekania ciepła na zewnątrz. 

Hydroizolacja ścian fundamentowych szczególnie w sytuacji domów podpiwniczonych jest wyjątkowo istotnym etapem. Pozwoli w przyszłości zapobiec problemom związanym z wodą przedostającą się do wewnątrz i drogich napraw w zabezpieczeniu fundamentów.