Gdy prowadzimy swoją firmę, na pewno będziemy musieć korzystać z pomocy księgowej. Nie istotne czy bezpośrednio zatrudnimy w naszej firmie na umowę, albo skorzystamy z pomocy biura księgowego, tak czy siak, każdy właściciel firmy będzie potrzebował usług księgowych. Jaki jest zakres zajęć księgowej?

Zawód, uważany za niezbyt interesujący.

Dużo ludzi uważa, że zawód księgowej nie należy do interesujących. Na pierwszy rzut oka, może się wydawać, że to sama papierologia oraz cyferki, które trzeba tylko przenieść do systemu lub schematycznie wzajemnie połączyć. Jednak nie jest to prawda. Zawód księgowej to ciężka oraz skomplikowana praca, wymagająca ogromne dozy skupienia a także wiedzy z zakresu ekonomii, finansów i prawa.

Co należy do obowiązków księgowej?

Zakres zadań księgowej w Gdyni jest naprawdę bardzo duży. Do priorytetowych zleceń księgowej należy przede wszystkim:

  • dbanie o poprawne rozliczenie finansowe firmy – szczególnie to dotyczące Urzędu Skarbowego i ZUSU-u.
  • Rozliczenie współpracy z klientami i kontrahentami działalności
  • Prowadzenie dokładnej ewidencji księgowej – zależy od tego, jakim sposobem się rozliczamy – ryczałt, księga przychodów i rozchodów albo pełna księgowość – wszystko to będzie w rękach księgowej.
  • rozliczenie podatku VAT, również wystawianie i rozliczanie faktur
  • ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych
  • złożenie deklaracji podatkowej – wypełnienie a także wysyłanie jej w odpowiednim czasie do organu podatkowego

Lepiej zatrudnić samodzielną księgową czy zdecydować się na biuro rachunkowe?

Wiele zależy od tego, jaki rodzaj przedsiębiorstwa i jaki posiadamy sposób pracy. Dla osób, które są w dużych rozjazdach i wolą swój biznes zdalnie, znacznie wygodniejszym rozwiązaniem, będzie wynajęcie biura rachunkowego. Kontakt z biurem możemy mieć przez kanały zdalne, dokumentacje i faktury przesyłać na maila lub ewentualnie podrzucać pod wskazany adres. Decydując się na takie rozwiązanie zaoszczędzimy na kosztach zatrudnienia kolejnego\osobnego pracownika oraz na zaopatrzeniu go, we wszystkie narzędzia potrzebne w tym zawodzie. Księgowa w takich miastach jak Gdynia, Poznań czy Wrocław będzie łatwa do znalezienia, szczególnie jeśli zdecydujemy się na biuro rachunkowe.

Pewnie polubisz też...