Budowa

Jakie schody wybrać?

Schody to główny element łączący kondygnacje, używane są powszechnie we wszystkich rodzajach budynków, zarówno tych publicznych jak i prywatnych. Gdy korzystamy z nich codziennie istotne jest to, aby były komfortowe i przede wszystkim nie stwarzające ryzyka. W tym artykule przedstawimy Ci rodzaje schodów oraz materiały, które możesz wykorzystać do ich budowy. 

Źródło informacji: www.stolmark.pl – producet schodów Gdynia.

Podstawowe kształty rodzaje schodów

Schody jednobiegowe

Schody jednobiegowe są tanie i łatwe do wykonania, jednak mają też swoje mankamenty. Przez brak spoczników są uciążliwe do pokonywania, zwłaszcza dla osób starszych. Ich słabym punktem są też gabaryty, ponieważ zajmują sporo miejsca. Najlepiej użyć ich do łączenia niskich kondygnacji, czy na przykład antresoli.

Schody dwubiegowe

Schody dwubiegowe to bardzo popularne rozwiązanie. Zajmują stosunkowo niewiele miejsca, a przy tym są bardziej komfortowe od tych jednobiegowych dzięki dodaniu spocznika. Najczęściej możemy zobaczyć je na klatkach schodowych, gdzie decydujące jest, aby wielu użytkowników w różnym wieku mogło je z bez trudu pokonać.

Schody łamane

Wybranie schodów łamanych umożliwia wykonanie wąskiego i krótkiego otworu w stropie. Posiadają tę samą cechę co schody dwubiegowe, są mniej męczące dla użytkownika przez dodanie spocznika między biegami znajdującymi się pod kątem 90 stopni.

Schody wachlarzowe

Schody wachlarzowe to rozwiązanie bardzo ciekawe, lecz aby były funkcjonalne należy pamiętać, aby ich krzywizna nie była za mała. Zabierają dość dużo przestrzeni, więc polecamy zastosowanie ich w większych wnętrzach.

Schody kręcone

Schody kręcone to najmniej wygodny rodzaj, ale kiedy mamy niedużo miejsca przeważają nad innymi wariantami schodów. Dzięki formie opartej na słupie, do którego przymocowane są stopnie, możemy umieścić je w dowolnym miejscu. Kolejnym ich plusem jest prędkość wykonania. Można je kupić w formie gotowych elementów do samodzielnego montażu.

Materiały i budowa stopni – Wskazówki i inspiracje

W budynkach jednorodzinnych najczęściej widzi się konstrukcję żelbetową, która powstaje już na etapie budowy domu. Daje ona wiele możliwości wykończenia. Często używa się do tego celu drewna i płytek ceramicznych.

Bardzo modnym rozwiązaniem w ostatnim czasie są schody dywanowe, które dzięki temu, że nie posiadają widocznych podpór wydają się lewitować, a ich atutem jest spora powierzchnia pod biegami którą możemy zagospodarować na różne sposoby.

Powinniśmy zadbać, aby materiał, którym wykończone są stopnie był antypoślizgowy, a biegi miały stosowną szerokość.

Pewnie polubisz też...