Księgowość

Kiedy powinniśmy wybrać PIT 36, a kiedy PIT 37?

W obliczu ciągłych zmian, czasem ciężko jest się połapać w panujących przepisach. By nie popełnić błędów warto wydelegować wykonanie tego rodzaju usług profesjonalistom. Księgowa Pruszcz Gdański bez problemu będzie w stanie pomóc nam w wybraniu najlepszej drogi do rozliczenia z Urzędem Skarbowym.

Księgowość Pruszcz Gdański to nie tylko dbałość o właściwy przebieg procesu. To również reprezentowanie naszych interesów przed instytucjami. Warto zatem znać podstawowe pojęcia, z którymi można udać się do zawodowców.

PIT 36 – cechy charakterystyczne

Sposób rozliczenia oraz źródła, z których otrzymane zostały dochody determinuje, z którego formularza powinniśmy skorzystać – w razie wątpliwości księgowa Pruszcz Gdański pomoże nam wybrać.

PIT 36 przeznaczony jest dla podatników, którzy osiągali dochody indywidualnie. Innymi słowy – kierowali swoją własną działalność gospodarczą bez osób trzecich.

Także osoby, które czerpały przychody z racji handlu bądź różnych form dzierżawy nieruchomości i obiektów mieszkalnych są zobligowane do wypełnienia formularza PIT 36.

Inną grupą, która do zamykania roku rozliczeniowego stosuje formularz PIT 36 są Polacy pracujący za granicą. Dochód uzyskany w innych krajach często jest pobierany już w danym miejscu. Jeśli jednak w sposobach rozliczania w określonych krajach są różnice, wtedy trzeba nadpłacić różnicę. Księgowość Pruszcz Gdański – to jedno z miejsc, gdzie możemy się udać w celu rozwiązania wszelkich zagadek.

Także zarobki uzyskiwane z innych źródeł determinują potrzebę wykorzystania odpowiedniego formularza. Wszelkie normy są jasno przedstawione w ustawie. Wobec tego księgowa Pruszcz Gdański nie powinna mieć problemów z interpretacją dokumentów.

Czym jest PIT 37?

Najczęściej używanym do rocznych rozliczeń formularzem jest PIT 37. Większość pracowników zatrudnionych na etacie korzysta właśnie z tej formy rozliczeń. Także osoby wykonujące dane zlecenia zobowiązane są do korzystania z PIT 37.

Zanim złoży się wniosek w organie podatkowym warto by zerknęła na niego księgowa Pruszcz Gdański.

Formularz PIT 37 prezentuje dochody uzyskiwane z wielu źródeł. Warunkiem jest by zarobek był uzyskany w granicach Rzeczpospolitej Polskiej.

Księgowość Pruszcz Gdański za pomocą tego PITu wykazuje przychody związane ze stosunkiem pracy – bazując czy to na ciągłym zatrudnieniu, czy to na pojedynczo świadczonych usługach.

Oprócz tego PIT 37 zawiera wszelkiego typu renty i emerytury czy wynagrodzenia spółdzielcze.

Co więcej, na takim druku trzeba też uwzględnić wszelkie stypendia czy dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej. Prawa autorskie i prawa majątkowe także trzeba tu przedstawić.

Komu zlecić rozliczenie PIT?

Mimo konkretnych różnic, PIT 36 i PIT 37 mają też sporo wspólnych cech. Przede wszystkim regulują one opodatkowanie na zasadach ogólnych.

Ponadto każdy może się przy ich pomocy rozliczyć zarówno indywidualnie, jak i ze współmałżonkiem. Dają też opcję korzystania z różnych zniżek i przekazania 1% podatku na fundacje charytatywne.

By mieć gwarancję, że wszystko zostanie przeprowadzone zgodnie ze sztuką warto zlecić rozliczenie specjalistom, których branżą jest księgowość Pruszcz Gdański.

Pewnie polubisz też...