Ogrzewanie

Kiedy wypożycza się klimatyzatory?

Coraz częściej w Polsce zdarzają się wyjątkowo upalne dni. Zazwyczaj temperatury są tak wysokie, że normalne funkcjonowanie jest kłopotliwe. W takiej sytuacji zwiększenie komfortu może zapewnić dobry klimatyzator. Czym tak naprawdę jest klimatyzator? W skrócie jest to urządzenie, które służy do schładzania powietrza. Ale czy warto zainwestować w klimatyzator, jeśli lato trwa jedynie kilka miesięcy?

Źródło: Wypożyczalnia klimatyzatorów z Wrocławia.

Na jakiej zasadzie funkcjonuje klimatyzator?

Wbrew pozorom, jeśli chodzi o zasady funkcjonowania klimatyzacji jest to dosyć nieskomplikowany mechanizm. Generalnie jest to porównywalne z lodówką-  sposób chłodzenia powietrza jest analogiczny. Klimatyzator zbudowany jest z parownika, skraplacza oraz sprężarki. Powietrze, trafiające do wewnątrz ochładzane jest w parowniku przez przekazanie ciepła czynnikowi chłodzącemu.

Klimatyzator zbudowany jest z

parownika, skraplacza oraz sprężarki.

Następnym etapem jest sprężenie gazu w sprężarce, aby następnie trafić do skraplacza, tam powietrze zostaje przemienione w ciecz. Następnie znów trafia na parownik, gdzie ponownie przechodzi w stan gazowy. Najnowsze rodzaje klimatyzatorów mają wiele dodatkowych funkcji. Poza samym schładzaniem powietrza, są to:

  • Ogrzewanie – w zimne dni można odwrócić schemat działania tak, aby do pomieszczenia trafiało nagrzane powietrze.
  • Wentylacja – klimatyzator można podłączyć do systemu wentylacyjnego. Kiedy urządzenie jest wyłączone, system wentylacyjny będzie działać osobno. Zintegrowanie tych dwóch systemów pozwala dostarczanie świeżego powietrza z zewnątrz.
  • Oczyszczanie powietrza – jest to opcja coraz powszechniejsza w polskich domach przez złą jakość powietrza. Zamontowane w środku klimatyzatora filtry pozwolą na oczyszczanie powietrza. Jest to praktyczna opcja szczególnie dla alergików.
  • Osuszanie – klimatyzator umożliwia utrzymanie niezmiennej, odpowiedniej wilgotności powietrza. Podnosi to komfort termiczny, a także zapobiega powstawaniu grzybów.
  • Jonizowanie powietrza – jest to wyjątkowa funkcja, która znacznie wpływa na wzrost ceny urządzenia. Klimatyzator z wbudowanym jonizatorem ma z pewnością korzystny wpływ na nasze zdrowie. 

Jeśli zdecydujemy się na montaż klimatyzacji w pomieszczeniu, warto regularnie ją serwisować. Dzięki temu powietrze będzie dobrej jakości, a sam klimatyzator będzie niezawodny o wiele dłużej. 

Minusy i plusy klimatyzacji

Jak większość urządzeń, klimatyzator posiada określone minusy i plusy. Podstawową jego wadą jest koszt samego urządzenia, a także koszt jego montażu. Zainstalowanie klimatyzacji najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która wykona to szybko i odpowiednio, aczkolwiek nie jest to tanie rozwiązanie. Tutaj przechodzimy do kolejnej wady, ponieważ zakładanie klimatyzacji często związana jest z kuciem ścian i jest to dosyć duży remont. Oczywiście jeśli nie mamy miejsca na stały montaż, można pomyśleć nad klimatyzatorem mobilnym. Są firmy posiadające wypożyczanie klimatyzatorów w niskich cenach. Dodatkowo klimatyzator trzeba regularnie oddawać serwisowaniu i zmieniać filtry.

klimatyzator w salonie
Klimatyzator zamontowany na stałe.

Na pewno klimatyzacja posiada dużo zalet. Głównie jest to komfort termiczny w okresie upalnych dni, które zdarzają się coraz częściej. Dzięki temu także sen w upale bezproblemowy. Kolejną korzyścią tego urządzenia jest poprawa jakości powietrza, co jest ważne szczególnie dla osób chorujących na astmę i alergię. Zamontowane filtry powietrza skutecznie poprawiają jego czystość. Kolejną korzyścią mającą pozytywny wpływ na domowników jest podtrzymywanie właściwej wilgotności powietrza. korzyści klimatyzacji znacznie przeważają jego minusy, dlatego warto zainwestować to urządzenie. Co w sytuacji, kiedy nie mamy miejsca na zainstalowanie klimatyzatora, lub korzystać z jego dobrodziejstwa tylko latem?

Klimatyzator mobilny- idealne rozwiązanie dla nieprzekonanych

Coraz częściej można spotkać wypożyczalnie klimatyzatorów. Cieszą się one dużą popularnością szczególnie w dużych miejscowościach jak Trójmiasto, Poznań, Wrocław, Łódź. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają miejsca na stały montaż klimatyzatora. Nierzadko wypożyczalnie proponują swoje klimatyzatory dla przyjęć weselnych w miejscach gdzie nie ma zamontowanej klimatyzacji. Znacznie poprawia to komfort gości weselnych. Należy mimo wszystko pamiętać, że nie wszystkie urządzenia będą się nadawały do ochładzania dużych pomieszczeń. Główną zaletą mobilnego klimatyzatora jest to, że posiada on kółka i z łatwością można zmieniać jego lokalizację.

klimatyzowana sala weselna
Jeśli na sali weselnej nie ma klimatyzatora, warto pomyśleć o wypożyczeniu mobilnej klimatyzacji na ślub.

Niewątpliwie minusem tego urządzenia jest emitowany przez niego hałas. Jest on znacznie głośniejszy, aniżeli urządzeń zainstalowanych permanentnie. Klimatyzatory przenośne nie są także tak wydajne jak te wymagające montażu. Na pewno przed podjęciem decyzji co do zakupu lub wypożyczenia klimatyzatora trzeba przeanalizować wszystkie za i minusy. Zazwyczaj mimo chęci nie ma po prostu opcji zakupienia stałego klimatyzatora, i wtedy jedynym rozwiązaniem, które umożliwi nam mimo wszystko cieszyć się chłodniejszym powietrzem jest jego wypożyczenie. Wynajęcie klimatyzatora jest rozwiązaniem z którego chętnie korzystają biura. Warto jednak mieć na uwadze, że klimatyzatory przenośne są urządzeniami znacznie głośniejszymi niż standardowe. Dlatego zwłaszcza jeżeli chodzi o biura warto znaleźć model jak najcichszy.

Pewnie polubisz też...