Fotowoltaika

Korzyści posiadania paneli fotowoltaicznych

Od kilku lat znacząco wzrosła powszechność paneli słonecznych. Jeszcze niedawno czerpanie energii słonecznej było abstrakcją, dziś jest się to rzeczywistością- każdy, kto posiada dom, lub kawałek terenu może zostać posiadaczem paneli słonecznych i czerpać energię ze słońca. Instalacje takie mają wiele zalet, a co najważniejsze słońce jest niewyczerpanym źródłem energii. Jak działają panele fotowoltaiczne? Jakie korzyści można czerpać z pozyskiwania energii w ten sposób?

Czym jest fotowoltaika?

Pozyskiwanie energii ze słońca znane jest ludzkości nie od dziś. Każdy z nas z pewnością spotkał się z kalkulatorami zasilanymi w ten sposób. Dziś ta metoda znacznie się rozbudowała i jest możliwość produkowania prądu we własnym zakresie przez gospodarstwa domowe. Wytwarzanie prądu ze słońca to proces składający się z wielu etapów. Rozpoczyna się on w ogniwach fotowoltaicznych złączonych w moduły, co pozwala na zdecydowane zwiększenie ilości wytwarzanej energii. W panelach fotowoltaicznych pod wpływem promieni słonecznych wytwarzany jest prąd stały, który w kolejnym etapie transportowany jest do falownika. Falownik poza przekształceniem prądu stałego w prąd zmienny nadający się do naszych gniazdek, pełni również funkcję kontrolera domowej elektrowni. Stale przystosowuje on produkowany prąd do parametrów sieci. Co więcej w przypadku wystąpienia awarii wyłącza się. Nie zawsze ilość wytworzonej energii jest identyczna, zależne jest to oczywiście od ilości dni słonecznych. W sytuacji nadwyżki prądu, istnieje możliwość przekazania go do elektrowni. Kiedy ilość wyprodukowanej energii będzie zbyt mała, można odebrać odesłany nadmiar z elektrowni. 

Sześć zalet płynących z fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne mają zdecydowanie więcej plusów niż minusów. Coraz więcej ludzi decyduje się na ich instalację głównie ze względu na liczne dotacje umożliwiające obniżyć koszty zakupu fotowoltaiki. Plusy tego sposobu wytwarzania energii elektrycznej dotyczą przede wszystkim do obszaru ekonomicznego a także ekologicznego. Jakie dokładnie korzyści możemy czerpać z paneli fotowoltaicznych?

Niższe rachunki za energię elektryczną

Jest to zdecydowanie najistotniejsza korzyść wynikająca z montażu paneli fotowoltaicznych. Produkcja własnego prądu pozwoli właścicielom domów znacznie zmniejszyć rachunki za prąd. Ilość prądu zależna jest od ilości dni słonecznych. Kiedy przydomowa elektrownia wyprodukuje nadwyżkę prądu można odesłać do elektrowni, aby następnie pobrać w okresie braków. Warto pamiętać, że energia pochodząca ze słońca jest bezpłatna i każdy może jej używać. Jedynym kosztem jaki musi ponieść potencjalny inwestor jest sam koszt całej instalacji. Przy obecnie powstałych dotacjach coraz więcej osób może sobie pozwolić na takie rozwiązanie, a poza tym jest to inwestycja dająca zyski przez wiele lat.

Niezależność od wzrastających cen energii elektrycznej

Przydomowa instalacja paneli słonecznych pozwala na niezależność jeśli chodzi o nieustające wzrosty cen prądu. Jak podpisujemy umowę z elektrownią, nie mamy pewności, że ceny prądu nie wzrosną. Właściciele paneli fotowoltaicznych na pewno nie muszą się troszczyć ewentualnym wzrostami, stają się niezależni.

Instalacje fotowoltaiczne bez szkody dla środowiska

Elektrownie, aby móc wyprodukować wystarczającą ilość energii elektrycznej muszą zużyć ogromne ilości paliwa oraz wody. W Polsce podstawowym surowcem potrzebnym do wytwarzania energii elektrycznej jest węgiel. Ten sposób produkcji energii jest wyjątkowo nieprzyjazny dla środowiska naturalnego. Na szczęście przydomowe instalacje fotowoltaiczne są całkowicie bezpieczne. Co więcej do wytwarzania paneli wykorzystuje się  krzem i aluminium, czyli surowce całkowicie podlegające recyclingowi. W czasie wytwarzania prądu nie są wydzielane żadne szkodliwe środowiska substancje.

Inwestycja na wiele lat

Z pewnością decyzja o montażu paneli związana jest z wyjątkowo wysokimi kosztami. Mimo dofinansowań należy liczyć się z pewnym wydatkiem, nie można jednak zapominać, że taka instalacja jest inwestycją na wiele lat. Panele wyprodukowane są z wyjątkowo wytrzymałych materiałów, odpornych na szczególnie niesprzyjające pogody. Dotyczy to zarówno ulewnych opadów, intensywnego gradobicia, oraz zalegania na nich ciężkich hałd śniegu.

Łatwość obsługi fotowoltaiki

Po zainstalowaniu instalacji na naszym domu nie trzeba się martwić o trudną obsługę. Panele są prawie zupełnie bezobsługowe, a cała instalacja ma falownik, który w razie jakiś nieprawidłowości powiadomi nas o nich. Często nie ma potrzeby również ich czyścić, oprócz sytuacji, kiedy od pewnego czasu nie padał deszcz, a w okolicy występuje dużo pyłów.

Dofinansowanie do kupna paneli fotowoltaicznych

Obecnie, aby zmotywować coraz więcej osób w inwestowanie w produkcję energii elektrycznej, które jest bezpieczne dla środowiska, powstało wiele programów proponujących liczne dotacje. Programy identyczne w całym kraju. Inne proponowane są w Warszawie, inne w Łodzi, a jeszcze inne w fotowoltaika Gdańsk. Przed rozpoczęciem inwestycji warto rozeznać się jakie dotacje obowiązują w naszym miejscu zamieszkania. Oprócz samego wsparcia w zakupie paneli, można także odliczyć tzw. ulgę termoizolacyjną od rocznego zeznania podatkowego. 

Pewnie polubisz też...