Ogrzewanie

Kotły na biomasę – co warto o nich wiedzieć?

ciepłe mieszkanie

Polska jest niewątpliwie krajem zasobnym w duże zasoby węgla. Jest to przyczyna dla której nadal jest to najpopularniejsza metoda ogrzewania domów. Niestety, w dłuższej perspektywie nie jest to zbyt przyjazne rozwiązanie dla środowiska naturalnego. Należy więc zastanowić się nad alternatywnymi sposobami, które nie wpłyną negatywnie na jakość powietrza. Jednym z takich metod coraz powszechniejszych w ostatnim okresie są kotły na biomasę. W takich kotłach pali się pellet, czyli odpad roślinny, który emituje małą ilość zanieczyszczeń. Czy opłaca się zainwestować w ten ogrzewania? Czym dokładnie jest pellet i jak powstaje?

Źródło: Domusa – kotły na biomasę

Paliwo do kotłów na biomasę- pellet

Ciepło uzyskiwane w kotłach na biomasę powstaje dzięki paleniu pelletu. Czym on tak dokładniej jest? Najpopularniejszym pelletem jest drzewny, ale istnieje kilka odmian tego opału. Jest to granulat długi na kilka milimetrów, który produkowany jest w efekcie sprasowania pod wpływem dużego ciśnienia. W czasie jego produkcji usuwana jest wilgoć, która mogłaby utrudnić jego palenie się. Dlatego jest to surowiec, który szybko i efektywnie się pali. Istnieją następujące odmiany pelletu:

  • Pellet drzewny,
  • Pellet słonecznikowy,
  • Pellet zbożowy,
  • Pellet wyprodukowany z trawy.

Warto pamiętać, że każdy pellet ma pewną klasę, mówiącą nam o jego gatunku, a także efektywności. Do kotłów całkowicie bezobsługowych poleca się pellet najlepszej klasy- A1. W małych kotłach wyposażonych w podajnik automatyczny poleca się pellet A2 trochę gorszej klasy. W przemyśle natomiast wykorzystywany jest pellet bez klasy.  Dodatkowo pellet przeznaczony do spalania przemysłowego wzbogacony jest w specjalną substancję, która odpowiada za spiekanie żaru. 

ciepły, przytulny dom
Dobrze ogrzany dom to przytulny dom.

Dlaczego poleca się ogrzewać budynek przy użyciu biomasy?

Poza podstawową zaletą jaką jest troska o jakość powietrza, ogrzewanie przy użyciu biomasy ma dużo plusów. Ponadto, odpady wyprodukowane w wyniku palenia pelletu są wartościowym nawozem użyźniającym ziemię. Biomasa jest opałem, które wyjątkowo szybko się rozpala, dlatego w krótkim czasie uzyskuje się wysoką temperaturę, w przeciwieństwie do zwykłego drewna, gdzie ten proces jest znacznie dłuższy. Pellet łatwo się przechowuje, a co więcej nie brudzi ona tak jak ma to miejsce w przypadku drewna. Następną korzyścią jaką daje ten typ ogrzewania jest komfort. Kotły na biomasę są prawie samoobsługowe, a część z nich jest całkowicie zautomatyzowana. Nowocześniejsze kotły same porcjują ilość pelletu, rozpalenie a także wygaszenie. Wówczas uzupełnianie biomasy może mieć miejsce nawet raz w tygodniu. 

Jakie są rodzaje kotłów na biomasę?

Na rynku powstaje coraz więcej kotłów na biomasę, pozwalające użytkownikom dużą wygodę codziennego użytkowania. W chwili obecnej można spotkać następujące rodzaje:

  • Kocioł na biomasę z górnym spalaniem– jest to bardzo tania wersja dla osób nie mogących pozwolić sobie na droższe kotły. Ich wadą jest to, że potrzebna jest ręczna obsługa. W tego typu kotłach rozpalane jest całe paliwo, które jest na ruszcie.
  • Kocioł na biomasę z dolnym spalaniem – tego typu kocioł jest zdecydowanie bezpieczniejszy od wersji z górnym spalaniem, poza tym jest efektywniejszy. W tym modelu spaliny są od razu transportowane do odpowiedniego kanału. Jednocześnie w tym kotle nie dochodzi do niezamierzonego wygaszenia.
  • Kocioł parowy na biomasę – są to jedne z nowocześniejszych kotłów, całkowicie zautomatyzowanych, dzięki czemu są bardzo wygodne w użytkowaniu. W tych modelach zamontowane są ruchome ruszty a także podajniki automatyczne. Część kotłów samodzielnie usuwa popiół i spaliny. 
  • Kocioł fluidalny na biomasę– jest to typ kotła parowego. Ten typ jest przeznaczony przede wszystkim do wytwarzania gorącej wody. Metoda jego działania polega na powstawaniu procesu fluidyzacji, przez co emisja gazów cieplarnianych jest niewielka. Na rynku są są kotły atmosferyczne, a także ciśnieniowe. 

Oczywiście wybranie właściwego kotła zależy od możliwości finansowych, a także nieruchomości jaką chcemy ogrzać. Przed zakupem należy policzyć jakie mamy zapotrzebowanie na moc grzewczą, mając na uwadze wielkość budynku a także zastosowanej jego termoizolacji. 

Pewnie polubisz też...