Kotły na pelet są niezwykle proekologiczne. Są też niemal bezobsługowe i skuteczne. Co więcej warto wiedzieć o tym rodzaju ocieplania domu? Kto powinien się nim zaciekawić i czemu właściwie warto go zakupić?
Tekst został stworzony w oparciu o informacje ze strony www firmy Domusa – kotły na pellet.
Jakie są plusy kotłów na pellet?
O zakupie kotła na pellet mógłby pomyśleć w zasadzie każdy właściciel domku, ponieważ jego użytkowanie jest niesamowicie ekologiczne. W szczególności może być przydatny w domu, do którego nie został doprowadzony gaz ziemny. Pellet jest znacznie lepszym wyjściem niż stosowanie węgla kamiennego. Jego najważniejsze zalety to:
- Nie wydziela w ogóle gazów cieplarnianych CO2, co jest nad wyraz ważnym argumentem w dzisiejszych czasach, kiedy walczymy z globalnym ociepleniem.
- Dużo kotłów na pelet spełnia wymagania energetyczno-emisyjne klasy 5.
- Niemalże całkowite skomputeryzowanie pieców. Same się rozpalają, same porcjują paliwo i w odpowiednim momencie gaszą się samoczynnie. Jedyne co powinieneś przy nich robić to co parę dni dodać pellet i wynieść popiół.
- Na rynku znajdziemy też piece z opcjonalnym zasobnikiem CWU, dzięki czemu będziemy mieli możliwość ogrzewania wody.
- Kotły na pellet są tańsze w eksploatacji niż te na olej czy gaz LPG . Ich cena będzie porównywalna do tych zasilanych gazem ziemnym, ale tak jak mówiliśmy – jest to niesamowicie atrakcyjny sposób dla gospodarstw, gdzie ten nie jest doprowadzony.

Jak obsługiwać kocioł na pelet?
Piece na pelet zazwyczaj posiadają tylko jeden przycisk, który ma za zadanie uruchomić cały sprzęt. W ten sposób w tym samym czasie podpalamy kocioł, włączamy wentylator i podajnik paliwa.
Kotły na pellet są chyba maksymalnie skomputeryzowanymi piecami, jakie znajdziemy na rynku. Posiadają system samoczynnego startowania i same dozują sobie paliwo. Istnieją też kotły, które są sterowane z poziomu aplikacji w telefonie. Dzięki temu jedyna obsługa jaka nas przy nich czeka to dorzucanie pelletu. Moment, w którym powinniśmy to wykonywać zależy od wielkości kotła jaki mamy – zazwyczaj będzie to w granicach 3-5 dni.
Jak wiadomo od razu po zakupie powinno się poprawnie skonfigurować kocioł na pellet, tak aby nie spalał za dużo paliwa i powietrza. Aspekty te oddziałują na moc i spalanie pieca. Najistotniejszymi ustawieniami, którym koniecznie trzeba się przyjrzeć są przede wszystkim temperatura kotła i zasilania instalacji grzewczej oraz wydajność podajnika paliwa. Jeżeli nie umiemy sami ustawić poprawnie kotła, albo nie jesteśmy pewni czy wykonaliśmy to dobrze – zatrudnijmy do tego fachowca. Czasem warto zapłacić kilka złotych i upewnić się, że wszystko jest sprawne, niż przejmować się złym spalaniem, brakiem ogrzewania w domu czy awariami.
Pelet jest zaskakująco wygodny. Zrobiony jest z odpadków po obróbce drewna. Chodzi tu o trociny, wióry i zrębki złączone w nieduże walce albo kulki. Z tego powodu jest zdecydowanie czystszy od węgla, w związku z tym kotła nie trzeba myć bardzo często, a popiół z pelletu jest nieszkodliwy. W dodatku, ze względu na jego wielkość i kształt super łatwo się go dozuje.
Co należy wiedzieć o kotłach na pellet?
Szczególnie spójrzmy na to jak dużo mamy dostępnego miejsca na ustawienie kotła. Kotły mają najróżniejsze rozmiary w zależności od mocy, wielkości zbiornika czy też dodatków, jakich do niego chcemy.
Dodatkowo musimy sprawdzić czy nasz komin ma odpowiednie rozmiary. Producenci żądają minimalnej średnicy i wysokości komina. Dodatkowo niezmiernie istotne jest umożliwienie wentylacji wywiewnej i nawiewnej. Kocioł obowiązkowo musi mieć nieprzerwany dostęp do świeżego powietrza.
Dosyć istotne jest aby zweryfikować jaką gwarancję dostaniemy na nasz potencjalny kocioł i jak daleko ewentualnie znajdują się serwisy naprawcze.
Na rynku znajdziemy kotły tylko na pelet, ale także takie mieszane na pellet i ekogroszek. Zwróćmy uwagę jaki piec montujemy, ponieważ dodawanie ekogroszku w piecu, który nie jest do tego przeznaczony nie koniecznie skończy się dobrze.
Jeśli interesują Cię kotły na biomasę, je również znajdziesz w ofercie firmy Domusa.