Budowa

Na czym polega metalizacja natryskowa?

Rdza ma negatywne skutki dla elementów stalowych. Wpływa ona na trwałość takich elementów. Jest to problem, z którym od lat zmagają się inżynierowie.

Wilgoć połączona z procesem utleniania jest powodem pojawiania się rdzy. Wobec tego, uwzględniając różne warunki pogodowe, w których znajdują się stalowe konstrukcje, zaczęto stosować ochronę antykorozyjną.

Ogrom przemysłu stalowego i jego {duży|spory| wpływ na gospodarkę, wygenerował zapotrzebowanie na firmy zajmujące się tego typu zabezpieczeniami. Jedną z wiodących usług świadczonych przez tego rodzaju firmy jest metalizacja natryskowa. Na czym polega ten proces?

Metalizacja natryskowa – z czym to się je?

Metalizacja natryskowa jest rodzajem ochrony części stalowych przed działaniem wilgoci. To właśnie wilgoć połączona z tlenem w znacznej mierze determinuje tworzenie się rdzy.

Jest to jedna z najbardziej nowatorskich technik zabezpieczających. Jest także niebywale skuteczna. Nałożenie specjalnej warstwy preparatu pod należytym ciśnieniem pozwala utrzymać skuteczność przez długi czas.

Sam proces, jakim jest metalizacja natryskowa bazuje na nanoszeniu przy użyciu natrysku rozgrzanego do temperatury topnienia metalu na części stalowe. Zazwyczaj jako materiał antykorozyjny stosuje się cynk. W efekcie związania materiałów, powstaje równa powłoka, która należycie chroni materiał przed korozją.

Rodzaje metalizacje natryskowej

Istnieją różne rodzaje metalizacji natryskowej. Jej podział może następować z uwzględnieniem różnych parametrów.

Jedną z głównych linii podziału jest typ stosowanego ciepła. Metalizacja natryskowa jest specjalizacją, która stale się rozwija dostarczając coraz nowszych i skuteczniejszych rozwiązań.

Do najchętniej stosowanych rodzajów metalizacji natryskowej zaliczyć można:

  • Natryskiwanie płomieniowe – w efekcie spalania gazu z drutu lub proszku tworzy się rozpylany materiał nanoszony na metal
  • Natryskiwanie łukowe – stosuje łuk elektryczny. Odbywa się w wyższej temperaturze niż natryskiwanie płomieniowe.
  • Natryskiwanie plazmowe – w tym przypadku materiałem cieplnym jest gaz plazmotwórczy. Temperatura jest tak duża, że daje możliwość spalenia niemal każdego rodzaju metalu.
  • Natryskiwanie naddźwiękowe – jedna z najnowszych form metalizacji natryskowej. Jest to znacznie ulepszona wersja natryskiwanie płomieniowego

Warto też dodać, że stale prowadzone są badania nam nowymi technikami. Ich zadaniem jest nadanie jeszcze większej ochrony antykorozyjnej konstrukcjom stalowym.

Zabezpieczenie elementów stalowych? Lepiej wezwij specjalistów

By skutecznie zabezpieczyć elementy stalowe przed korozją, najlepiej zaangażować do tego specjalistów. Przede wszystkim, metalizacja natryskowa wymaga właściwego sprzętu.

Ponadto, wiedza teoretyczna i praktyczna. Laik, próbując samodzielnie realizować metalizację natryskową może spowodować więcej kłopotów niż plusów.

Firm zajmujących się metalizacją natryskową najlepiej szukać w internecie, gdzie obecnie przenosi się większość reklamodawców. Można też znaleźć opinie i dokładne opisy ofert poszczególnych firm.

Pewnie polubisz też...