Ogrzewanie

Najważniejsze informacje o dotacjach do pomp ciepła w województwie pomorskim

Przez wzgląd na stale pogarszający się stan środowiska naturalnego tworzone są coraz nowocześniejsze technologie jeśli chodzi o ogrzewanie nieruchomości. Wiele osób decyduje się zastąpić zwykłe „kopciuchy” opalane węglem na inne, bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania. Takim przykładem jest pompa ciepła, która pobiera aż 75% mocy ze środowiska i jest to z całą pewnością ekologiczny sposób ogrzewania domu. To urządzenie jest stworzonie nie tylko do ogrzewania budynku, ale również do podgrzewania wody. 

Źródło: pompy ciepła pomorskie

Jak działa pompa ciepła? Jaka jest zasada działania pompy ciepła?

Pompa ciepła jest mechanizmem grzewczym, którego przeznaczenie jest takie samo jak w innych sposobach ogrzewania budynków – źródło grzewcze podgrzewa wodę, która później jest rozprowadzana po instalacji uwalniając ciepło, a tym samym ogrzewając budynek. Różnica polega na tym, że w przypadku kotłów lub pieców węglowych paliwo kopalniane jest spalane tym samym oddając moc cieplną. Pompa z kolei pobiera energię ze środowiska naturalnego i częściowo potrzebuje do tego pądu. Pompa zależnie od typu może pobierać moc z  powietrza, gruntu albo wód podziemnych. Pompa ciepła jest prawie zupełnie bezobsługowa co jest niewątpliwą zaletą. Nie ma potrzeby jak w przypadku pieców węglowych okresowego dokładania paliwa. Coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązanie, ponieważ pompa ciepła jest urządzeniem przy którym użytkownik nie ponosi zbyt dużych wydatków eksploatacyjnych. Poza tym z każdym rokiem cena takiego urządzenia jest coraz niższa, dodatkowo można postarać się o dotacje na kupno pompy. Kolejną zaletą takiej pompy jest to, że nie musimy mieć dodatkowego miejsca na gromadzenie paliwa. Nie trzeba mieć nawet komina. Najpopularniejsze są pompy, które pozyskują energię z powietrza. Mogą one funkcjonować bez problemów nawet przy temperaturze tak niskiej jak -28°C.

Typy pomp ciepła

Poszczególne typy pomp ciepła trochę różnią się od siebie zasadą działania, a także źródłem energii. Wyróżniamy kilka następujących odmian pomp:

  • Pompy ciepła typu powietrze-woda – jest to na pewno najpopularniejszy rodzaj pompy. Jej źródłem energii jest powietrze. W przypadku tej pompy zainstalowanie jej jest bardzo łatwe, niestety wadą jest to, że zdecydowanie gorzej funkcjonuje przy znacznym spadku temperatur na zewnątrz. 
  • Pompy ciepła typu woda – woda – źródłem energii tej pompy jest woda gruntowa. {Potrzebne jest wykonanie|Wymaga to wykonania| studni czerpnej, oraz zrzutowej. Niestety, dodatkowym utrudnieniem w tym przypadku jest otrzymanie dodatkowych pozwoleń wodnoprawnych. 
  • Pompy ciepła gruntowe – tutaj źródłem zasilania jest ciepło pochodzące z ziemi. Tego typu pompy mają kolektory, czyli sondy. W zależności od sposobu działania mogą one być poziome lub pionowe. W sondzie znajduje się roztwór który nie zamarza w ujemnych temperaturach. Pozyskuje on ciepło z wnętrza ziemi, aby w następnej kolejności przekazać je do urządzenia. Niestety, takie pompy są stosunkowo drogie i trudne w montażu. Natomiast ich najważniejszą korzyścią jest to, że sprawnie funkcjonują nawet w skrajnie niskich temperaturach. 

Jak dostać dofinansowanie w województwie pomorskim?

Pompy ciepła są z całą pewnością przyjaznym dla środowiska źródłem ciepła, nie powodującym zanieczyszczenia środowiska. Z tego powodu w całej Polsce powstało kilka programów oferujących dotacje do ekologicznych źródeł ciepła. Wysokość dotacji, a także zasady jego przyznania zależą od poszczególnych gmin, lub województw. W województwie pomorskim realizowany jest program „Czyste powietrze”, za którego realizację odpowiedzialny jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOSiGW). Głównym zadaniem tego programu jest przyznawanie dotacji dla źródeł ciepła przyjaznych dla środowiska, w tym także pomp ciepła.
Oprócz dofinansowań do nowo wybudowanych nieruchomości, program zapewnia także pomoc finansową w przypadku wymiany starych, nie ekologicznych źródeł ciepła. W województwie pomorskim obowiązuje kryterium dochodu. Pierwsza grupa beneficjentów to osoby fizyczne, będące właścicielami albo współwłaścicielami budynku o dochodzie rocznym nie wyższym niż 100 tysięcy złotych, druga grupa z kolei dotyczy osób w mieszkających w gospodarstwie wieloosobowym, których miesięczny dochód nie przekracza 1960 złotych. Do tej pory można było dostać tylko pożyczkę na zainstalowanie pompy ciepła, najnowsza wersja programu obejmuje także dotacje.
Pompy ciepła oraz fotowoltaika otrzymały najwyższe możliwe dofinansowaniem w tym programie. Beneficjenci o niskich dochodach mogą uzyskać nawet 37 tysięcy dofinansowania na zmianę źródła ciepła oraz termomodernizację domu.  Oczywiście przed wypełnieniem wniosku należy sprawdzić dokładnie zasady przyznawania pomocy finansowej w swoim regionie. Każdy program dysponuje pewną sumę pieniędzy, która stosunkowo szybko się kończy, ponieważ zainteresowanie jest duże. Zmiana sposobu ogrzewania może bardzo dobrze wpłynąć na stan środowiska naturalnego, dlatego naprawdę opłąca się tym zainteresować. 

Pewnie polubisz też...