Fotowoltaika

Niezwykłe panele fotowoltaiczne – nietypowe stanowiska montażu

Fotowoltaika – czyli co to są panele słoneczne?

 Instalacja fotowoltaiczna pozwala na zamianę energii promieniowania słonecznego w prad elektryczny. Dzięki niej zyskujemy darmowy prąd przykładając się do ochrony Ziemi. Możemy go zużywać w danym momencie do ogrzewania wody i budynku, składować, oraz odsprzedawać. Swoja elektrownia fotowoltaiczna uniezależnia od wzrostu cen energii i warunków na rynku energetycznym. Fotowoltaika nie jest powiązana z degradacją ekosystemu, dlatego jest to rozwiązanie w pełni ekologiczne, dające gwarancję braku emisji trującego dwutlenku węgla. 

Profesjonalny montaż fotowoltaiki z reguły odbywa się w zgodzie z aktualnymi wymaganiami technicznymi, warunkami podłączenia a także dokumentacją techniczną. Przed przystąpieniem do zlecenia montażu paneli fotowoltaicznych należy zamówić audyt fotowoltaiczny. Podczas audytu fotowoltaicznego należy:

  • wyliczyć zużycie prądu i na tej podstawie dobierać właściwą moc konstrukcji fotowoltaicznej,
  • ocenić możliwości montażowe,
  • sprawdzić zakres zacienienia pokrycia dachowego ewentualnie terenu.

Słoneczna energia fotowoltaiczna jest doskonałym źródłem energii odnawialnej dlatego jest wiele argumentów, dla których warto zacząć czerpać z korzyści, jakie są przez nią niesione. Panele fotowoltaiczne są proste w utrzymaniu a także będą działać przez długi okres.

Obecnie w kraju jesteśmy w stanie zauważyć popyt na fotowoltaikę, zwłaszcza na takich obszarach jak: Kujawsko-Pomorskie, Małopolskie a także Mazowieckie oraz w miejscowościach takich jak Warszawa, Kraków oraz Grudziądz.

Na fotowoltaikę w Grudziądzu można dostać dotację przeznaczoną dla ochrony środowiska. Coraz więcej mówimy o zanieczyszczeniu środowiska, dlatego fotowoltaika cieszy się dużym zainteresowaniem władz krajowych. Grudziądz rok do roku ma do zaoferowania dofinansowanie na fotowoltaikę ze środków własnych. Dzięki dofinansowaniom instalacja może zwrócić się zdecydowanie szybciej a także możliwości montażu paneli jest coraz więcej. 

W jakich miejscach montowane mogą być panele fotowoltaiczne? 

Jesteśmy przyzwyczajeni do typowego wyglądu farm fotowoltaicznych. Szeregi modułów fotowoltaicznych ustawione w symetryczny sposób spoglądają w słońce, czasem śledząc jego położenie. Tego rodzaju uporządkowane instalacje zakładane są na ziemi oraz na pokryciach dachowych. nierzadko instalacjom fotowoltaicznym zarzuca się psucie estetyki okolicy albo rażącą przemianę bryły nieruchomości. A co, jeśli panele fotowoltaiczne można spożytkować jako element dopasowany do okolicy? 

W Chinach powstała ogromna farma fotowoltaiczna zbudowana z tysięcy paneli pokrywających szczyty i kotliny gór Taihang. W pierwszej kolejności odnosimy wrażenie, że spoglądamy na przeszkloną ścianę jednego z nowoczesnych drapaczy chmur. Kilka chwil później wiadomo już, że pierwsze wrażenie jest złudne. Władze Chin zainstalowały na tym terenie panele fotowoltaiczne zdolne wytworzyć nawet 321 megawatów energii rocznie. Finalnie farma słoneczna zredukuje wytwarzanie dwutlenku węgla o 251 000 ton rocznie.

Także w Chinach zbudowana została farma, która swoim wyglądem przypomina olbrzymią pandę. Władze Chin zaplanowały zbudowanie 100 takich farm na terenie całego kraju, gdyż to właśnie panda kojarzona jest najbardziej z tą częścią świata.  

Amerykańskie supermarkety należące do grupy Target montują panele w formie swojego logo. Takie samo rozwiązanie zastosowała kosmiczna firma Elona Muska SpaceX. Jej logo ułożono na dachu siedziby w Kalifornii. Również w USA oraz w Kanadzie często dachy kościołów są wyposażone w panele fotowoltaiczne ułożone w niezwykle oryginalny sposób, a mianowicie tak, aby tworzył się z nich krzyż. Takich przykładów z całego świata można podawać bez liku a wyłącznym ograniczeniem przy instalacji paneli stała się nasza wyobraźnia. 

W kraju od jakiegoś czasu uzupełniającym rozwiązaniem na montaż paneli są pływające farmy fotowoltaiczne. Wprawdzie w naszym kraju dopiero raczkują, ale na świecie budowane są już od parunastu lat. Rozwój pływających farm fotowoltaicznych przyspiesza, więc w naszym kraju również będzie ich coraz więcej.

Pływająca fotowoltaika jest wydajniejsza, dlatego że pozwala eliminować ewentualnie ograniczyć zacienienie a także ilość brudów osiadających na panelach. Natomiast woda obniża temperaturę środowiska, co ma bezpośredni wpływ na pracę paneli z wyższą wydajnością. Również modułowy sposób instalacji – przy pomocy pływaków zaczepionych do dna – pozwala na łatwiejszą realizację obiektu aniżeli w sytuacji lądowych farm fotowoltaicznych.

Pewnie polubisz też...