Ogrzewanie

Ogrzewanie domu – co to pellet i ekogroszek?

Duża ilość osób znajdujących się w domkach jednorodzinnych korzysta z pieców ogrzewanych różnymi rodzajami paliw opałowych. Na polskim rynku jest ich wiele, z tego powodu osobom nie zainteresowanym tym tematem może być trudno wybrać coś dla swojego domu. Pomimo tego, że szeroki wybór z początku wydaje się być problemem, to w rzeczywistości nie jest to tak skomplikowane. W tym tekście dowiesz się o wszystkim na temat właściwości pelletu i ekogroszku.

Co to jest pellet?

Pellet to granulat niedużej wielkości o kształcie prostokątów lub malutkich kulek. Jego wymiary to zazwyczaj 6-8mm. Wartość kaloryczna pelletu znajduje się w granicach od 24 do 29 MJ/kg (megadżule na kilogram). Pellet to jeden z najbardziej ekologicznych i opłacalnych sposobów na ogrzanie budynku. Jego wartość opałowa jest podobna do wartości opałowej drewna – do ich produkcji wykorzystuje się odpady z drewna bez żadnych dodatków chemicznych. Cena pelletu rozpoczyna się już od około 850zł za tonę.

Ekogroszek – charakterystyka

Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego uzyskiwany z węgla kamiennego. Aby pozyskać ekogroszek z węgla należy go pokruszyć, przesiać, a następnie przepłukać. Zaskakująco ekogroszek w odróżnieniu do węgla kamiennego jest dużo bardziej ekologiczny, wydajny, a również łatwiejszy w obejściu. Ekogroszek, podobnie jak pellet, jest nieduży – rozmiar jego ziaren waha się w granicach od 5 do 25mm. Jego wartość kaloryczna to minimum 26MJ/kg, co jest jedną z najwyższych wartości wśród dostępnych rodzajów paliw. Emituje niedużą ilość pyłów, jak i popiołu. Jednak zanim zdecydujesz się na ekogroszek upewnij się, że nie jest podrabiany. Z uwagi na rosnącą popularność ekogroszku, na rynku pojawiają się podrabiane produkty, które są mieszaniną niskiej jakości miału węglowego z dodatkowymi, nieznanymi składnikami.

Paliwo opałowe – co wiedzieć, zanim kupisz? Łódzkie i okolice

Warto wiedzieć, że wiele firm produkujących pellet oferuje produkty z dostawą do domu. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić o zorganizowanie transportu na własną rękę. Pellet zostanie dostarczony prosto pod Twój dom. Zatem zanim zdecydujesz się na kupienie pelletu – sprawdź dokładnie ofertę danej firmy.

Pewnie polubisz też...