Brak kategorii

Ogrzewanie domu – wybrać pellet czy wlęgiel?

Przed tym wyborem staje masa ludzi, zdania są podzielone, a wśród konsumentów znajdą się fani zarówno pelletu, ekogroszku jak też tradycyjnego węgla. Co sprawia że wybór jest taki trudny I opinie podzielone? Dziś pokażemy Ci zalety jak też wady wszystkich metod opału.

Pomoże Ci to zdecydować, która metoda opalania będzie dla Ciebie idealna. Przedstawimy Ci również często wybieranych, godnych zaufania producentów oferujących wysokiej jakości surowce opałowe. Aby dowiedzieć się więcej o sposobach opału przeczytaj ten materiał.

Co jest bardziej opłacalne – węgiel czy pellet?

Do niedawna miażdżącą przewagę powyższej kwestii posiadał węgiel. Jako tradycyjny materiał opałowy przez wiele lat wiódł prym i zyskał sobie dużą ilość zwolenników. Jednakże w teraz popyt przechyla się na korzyść alternatywnych metod opałowych jak na przykład pellet. Po podwyżce cen za węgiel używanie go nie jest już tak przystępne cenowo, zwłaszcza iż jego wydajność wcale znacząco nie różni się od innowacyjnych metod.

Właśnie ze względu na cenę pellet szybuje w tabelkach popularności. Ze względu na proces jego powstawania producenci tacy jak Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak czy Zator mają możliwość zaoferować dobrą cenę. Pellet wytworzony jest trocin które zostały po produkcji, są one sprasowane w końcowy produkt. Jest to mniej wymagający oraz tańszy sposób niż wydobywanie węgla drzewnego czy kamiennego a przy tym bardziej ekologiczny, ponieważ zużywa się odpady. Produkcja pelletu nie przyczynia się do wycinki lasów czy też wykorzystywania naturalnych złóż tak jak w przypadku węgla.

Węgiel a pellet – wydajność

Węgiel jest uznawany za najlepszą formę opału. Wartość opałowa węgla może sięgać powyżej 20 MJ/kg, ale wiele zależy od jego klasy. Zazwyczaj im droższy jest , tym lepszą klasę węgla kupimy. W owej kwestii pellet nieznacznie jednakże odbiega od tradycyjnego  węgla. Udoskonalając sposób produkcji producenci Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak i Zator dali radę uzyskać wartość opałową porównywalną z węglem a przy tym pewniejszą, za każdym razem masz świadomość czego możesz oczekiwać od produktu, jaki kupujesz. 

Ile popiołu zostaje po spalaniu?

W ostatniej konkurencji niekwestionowanym faworytem jest pellet. Jest to znacząco czystszy i bardziej wygodny sposób opału niż węgiel. Zawartość popiołu w wyniku spalania pelletu jest wyjątkowo niska i osiąga zaledwie 1%, podczas gdy węgiel osiągać może od 5 do 10 %. Powyższe liczby ukazują masę nieczystości, jakie produkuje węgiel. A przecież nie wyłącznie o ilość czasu poświęconego na czyszczenia pieca chodzi. Masa odpadów pozostałych po spalaniu to też wpływ na atmosferę i czystość powietrza. Opalanie węglem znacząco dokłada się do zanieczyszczenia planety, na której, żyjemy. Nie istnieje żaden powód, aby wybrać tę metodę palenia, nie tylko wymaga więcej pracy podczas regularnego użytkowania, ale też węgiel nie jest tak czysty i komfortowy w użytkowaniu jak pellet.

Jeśli po dzięki temu tekstowi podjąłeś już decyzję, która forma opału jest dla ciebie lepsza, zachęcamy do zorientowania się w ofercie producentów opału, takich jak Olczyk, Dankros, Smile czy też Zator, których produkty możesz zakupić w http://peleton.net.pl/.