Porządek

Toalety i łazienki publiczne – przepisy oraz dobre standardy

Wymagania jakie ma obowiązek spełniać każda toaleta publiczna

 Aktualnie w każdym miejscu publicznym musi być odosobniona toaleta, z dostępem do bieżącej wody, środków czystości a także suszarki do rąk. Te wymagania podyktowane zostały prawnie. Bardzo dużo ludzi wciąż opornie używa toalet, ponieważ miejsca te kojarzą im się z brudem, brakiem higieny a także ogólnym porządkiem pozostawiającym wiele do życzenia. Aktualne rozporządzenia prawne oraz względy sanitarno-higieniczne nie dopuszczają takiej sytuacji. Toalety publiczne muszą być cykliczne czyszczone i utrzymywane w jak najlepszym porządku.

Może się jednak zdarzyć tak, że toaleta w miejscu publicznym została nieprzystosowana do grupy docelowej. Zwykle kwestią problematyczna jest też nieduża powierzchnia, jaką zajmuje, co często stwarza trudności związane z przemieszczaniem się po takiej łazience – zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych. W inny sposób będzie projektowało się toalety dla szkół oraz innych placówek oświatowych, a inaczej dla szpitali a także galerii usługowo-handlowych. Ważne, aby przy projektowaniu takiego miejsca przyjrzeć się potrzebom przyszłych użytkowników.

W lokalach gastronomicznych, handlowych , edukacyjnych czy w placówkach medycznych musi znajdować się toaleta publiczna, która musi spełniać wymagania dotyczące czystości, komfortu, bezpieczeństwa oraz swobody korzystania a także posiadać stosowne urządzenia sanitarne. 

Łazienki publiczne to bez wątpienia nie tylko toalety, ale także punkt, w którym można skorzystać z prysznica. Tego typu wyposażenie spotykane jest między innymi na stacjach benzynowych w okolicy tras regularnie uczęszczanych przez kierowców samochodów ciężarowych, jak również na campingach oraz polach namiotowych. Wyposażenie łazienek a także urządzenia sanitarne użyteczności publicznej tego typu także musi odznaczać się trwałością, starannością oraz bezawaryjnością.

Wymagane akcesoria do łazienek publicznych 

 Akcesoria do łazienek publicznych renomowanych producentów to szeroki asortyment produktów przeznaczonych do zaopatrzenia toalet ogólnodostępnych. Dla oszczędności miejsca oraz zaplanowania przestrzennej toalety publicznej, konieczne są akcesoria do toalet, które umożliwią zapewnić ład oraz prządek, bez wnoszenia chaosu. Wyposażenie toalet ogólnodostępnych związane jest z aranżacją miejsca oraz powierzchni w nich, toteż znajdują się tutaj między innymi stanowiska do przewijania noworodków, dozowniki do dezynfekcji, dozowniki nasadek na muszle sedesowe, zasobniki na foliowe woreczki oraz zasobniki na torebki higieniczne. Urządzenia sanitarne zapewniają zorganizowaną powierzchnię łazienki oraz łatwe utrzymanie jej w higienicznej czystości.

Nieodłącznym elementem każdej łazienki publicznej są dozowniki do dezynfekcji. Warto zadbać, żeby akcesoria do łazienek publicznych a także urządzenia sanitarne wyprodukowane zostały przez cenionych producentów, gdyż będziemy mieć wtedy pewność, że są one najlepszej klasy. Niekiedy tańsze wyposażenie łazienki jest jedynie pozorne, gdyż zakup u nieznanego producenta może okazać się nieudany a urządzenia sanitarne tandetne, przez co w krótkim czasie niezbędna będzie ich zamiana na nowe.

Powszechne stało się, że funkcjonują oddzielne toalety publiczne dla kobiet i mężczyzn. W toaletach publicznych przeznaczonych dla kobiet montuje się miski WC, a w sanitariatach dla mężczyzn również pisuary. 

W trakcie montażu pisuarów w sanitariatach należy koniecznie przeanalizować odstęp między nimi, chodzi o to, aby realne było komfortowe korzystanie z nich. W chwili, gdy w toalecie zamontowane są dwa lub większa ilość pisuarów, zaleca się, żeby chociaż jeden z nich został zamontowany na takiej wysokości, tak aby także dziecko mogło z niego skorzystać. Jeśli rozchodzi się o miski WC powinny być one zamontowane w kabinach na tyle przestronnych, aby zapewniały swobodę ruchów. Odpowiednim pomysłem są także specyficzne wieszaczki łazienkowe, które umożliwiają wygodne odwieszenie ubrania wierzchniego. 

Utrapieniem damskich toalet są wieczne kolejki. Najprostszym rozwiązaniem problemu długich kolejek do damskich toalet jest montaż zwiększonej ilości kabin sanitarnych w toaletach dla pań. Związane jest to niewątpliwie z potrzebą zagospodarowania zwiększonej powierzchni na toaletę dla kobiet, co należy uwzględnić już w fazie projektu.

Pewnie polubisz też...