Fotowoltaika

W jakich lokalizacjach warto zamontować panele fotowoltaiczne?

Ze względu na sposobność uzyskania różnych dofinansowań na fotowoltaikę co roku rokiem rośnie zainteresowanie nimi. Jest to przyjazne środowisku źródło energii, które umożliwi także zaoszczędzenie na opłatach za energię elektryczną. Każdy będący w posiadaniu domu jednorodzinnego może zostać posiadaczem paneli. Ich montażem trudnią wyspecjalizowane firmy, które w projekcie uwzględniają wiele potrzebnych parametrów, oraz dopasowują najlepsze miejsce na instalację paneli słonecznych. Zazwyczaj przez wzgląd na komfort są one montowane na dachach domów, ale możliwe jest również umieszczenie je w innych lokalizacjach takich jak stelaże naziemne, dachy garaży, oraz dachy altan. Gdzie jeszcze można zainstalować fotowoltaikę w Trójmieście? Czy ulokowanie ich na gruncie nie wpłynie niekorzystnie na ich efektywność? 

Jak wybrać najkorzystniejsze lokalizacje do budowy instalacji słonecznej?

Odpowiednie wybranie miejsca na montaż paneli słonecznych ma ogromny wpływ na ich efektywność. Wybierając firmę, która zajmie się instalacją warto skorzystać z doświadczenia fachowców w kwestii wyboru nie tylko ich mocy, ale również odpowiedniego miejsca. Istotne, żeby w miarę możliwości zagwarantowany był jak najczęstszy dostęp do światła słonecznego. Zależnie od pory roku zmienia się kąt padania promieni, z tego powodu właściwy wybór instalacji zależy od warunków geograficznych. Takim przykładem może być Białystok w województwie podlaskim, gdzie według badań największą efektywność produkcji energii można uzyskać w maju, czerwcu i sierpniu, najmniejsza natomiast od listopada do marca.

Tego typu uwarunkowania należy brać pod uwagę podejmując decyzję o zamontowaniu instalacji. Panele fotowoltaiczne najlepiej jest umiejscowić na otwartej przestrzeni w stronę południa. Optymalny kąt nachylenia to 30 – 45 stopni. Warto wspomnieć, że zwiększenie kąta pochylenia może przynieść duże straty energii. Panele słoneczne zazwyczaj instalowane są na dachach domów, a zatem kąt pochylenia podyktowany jest przez konfigurację dachu. Zazwyczaj, gdy nie ma możliwości umieszczenia paneli na dachu, można rozważyć montaż na południowej ścianie budynku. Alternatywą może być również umieszczenie ich na specjalnej konstrukcji na gruncie. Warunkiem jest jednak duża przestrzeń bez budynków czy drzew w okolicy. Należy pamiętać, że drzewa nawet takie, które bezpośrednio nie osłaniają konstrukcji, mogą mieć negatywny wpływ ze względu na opadające liście.

Panele fotowoltaiczne na ścianie budynku – czy warto?

Z pewnością najbardziej rozpowszechnionym sposobem instalacji paneli słonecznych jest montaż ich na dachu budynku. Mimo wszystko niekiedy nie jest to możliwe i trzeba zastanowić się nad innymi rozwiązaniami jak na przykład rzadko stosowany montaż na ścianie budynku. Zasada działania paneli pozostaje identyczna jak w przypadku klasycznego umiejscowienia na dachu. W jakich sytuacjach warto rozważyć ten sposób? Najczęściej właściciele domów decydują się na niego w następujących sytuacjach:

  • konstrukcja dachu nie umożliwia ułożenia na nim paneli,
  • inwestor chce powiększyć ilość paneli, ale nie ma więcej miejsca na dachu,
  • dach jest stosunkowo mały i nie da się na nim zamontować wszystkich potrzebnych paneli.

Niewątpliwą zaletą tego typu montażu jest powiększenie ich wydajności zimą, kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem. Inwestorzy chcący zamontować panele na ścianie zazwyczaj jako zaletę wskazują nowoczesny wygląd budynku, który nadają mu panele. Takie położenie fotowoltaiki ułatwia również ich konserwację i czyszczenie przez wzgląd na łatwiejszy dostęp do nich. Niewątpliwie to rozwiązanie ma także wadę. Pomimo tego że produkcja energii w okresie zimowym jest zwiekszona, to wydajność biorąc pod uwagę cały rok jest mniejsza o 72 % w porównaniu do kklasycznego sposobu instalacji. 

Panele słoneczne – instalacja na gruncie

Panele wolnostojące są dobrym pomysłem, kiedy mamy niewykorzystany kawałek działki. Niestety, koszt ich montażu jest o wiele większy niż w przypadku tradycyjnego montażu. Wynika to z faktu, iż panele na gruncie wymagają odpowiedniej konstrukcji, która utrzyma je w dobrym nachyleniu. Niewątpliwą zaletą jest ich większa efektywność, szczególnie, kiedy inwestor zdecyduje się na wyposażenie ich w system nadążny, który obraca panele w stronę słońca.

Pewnie polubisz też...