Porządek

Właściwa segregacja odpadów w Gdańsku?

Postępujące zatrucie naszej planety jest bezspornym faktem. Tony odpadów wytwarzane każdego dnia niszczą środowisko naturalne, tak ważne dla wielu gatunków zwierząt, ale także dla ludzi. Jeżeli o czasie czegoś z tym nie uczynimy, czeka nas ekologiczna klęska. Z tego powodu zmiany musimy zacząć działać od własnego gospodarstwa domowego. Pierwszym ruchem powinno być wprowadzenie segregacji śmieci. Warto oddzielać śmieci od surowców. Część śmieci, jeżeli będzie wyrzucona do odpowiedniego pojemnika, może być znów użyta. Sortowanie śmieci ma dużo plusów. Przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia, a także emisji gazów cieplarnianych, czy odpadów przemysłowych. Z tego powodu warto poświęcić odrobinę czasu, aby zorientować się jak robić to właściwie. Czy segregacja śmieci jest skomplikowane?

Sortowanie śmieci – czy warto?

Jeszcze niedawno mało kto sortował odpady. Wszystkie odpady wkładane były do jednego kosza, a następnie transportowane na wysypisko, gdzie zalegały wiele lat. Przyszedł czas, kiedy należy coś z tym kłopotem zrobić – wszak duże ilości odpadów na wysypiskach nie zmniejszają się, a wciąż rozrastają. Można uznać, że segregacja odpadów daje im drugie życie. Dobrze posortowane surowce warto przerobić na nowe przedmioty, co ma ogromne znaczenie dla zabrudzonek planety. Następną bezsporną zaletą sortowania jest również zmniejszenie wydzielania szkodliwych gazów do atmosfery, i znaczne oszczędności na prądzie. Konsekwentne przetwarzanie surowców oznacza zredukowane ich wykorzystywanie, co także ma pozytywny wpływ na nasze środowisko naturalne. Nie można również zapominać o następnych pokoleniach – chociażby dla nich warto zostawić tę planetę czystą z niewielką ilością szkodliwych odpadów.

Co trzeba wiedzieć o segregacji śmieci?

Od pewnego czasu segregacja śmieci w Polsce jest obowiązkowa. Jednak żeby miała ona sens i była skuteczna trzeba robić to prawidłowo. Państwa Unii Europejskiej wprowadziły segregację śmieci wiele lat temu. Jedne robią to dokładnie, inne muszą bardziej się do tego przyłożyć. Takim przykładem dla innych mogą być Niemcy i Szwecja, gdzie do recyclingu trafia aż 70 % śmieci. Dla porównania w Polsce wynik ten wynosi jedynie 30 %. Chociażby z tego powodu warto nauczyć się jak robić to prawidłowo. Nie wszyscy są świadomi tego, że butelki ze szkła można wrzucać do pojemnika ze szkłem, ale nie ma potrzeby ich wcześniejszego mycia. Mało kto wie także, że do pojemników z papierem nie wolno wrzucać tłustego papieru, czy zabrudzonych ręczników papierowych. Przed wrzuceniem puszek czy butelek trzeba wcześniej je zgnieść, aby zapełniały kosz w jak najmniejszym stopniu. Wiele opakowań posiada informację z czego były wykonane i do którego pojemnika je wyrzucić. Takim przykładem może być np. karton po mleku, który sporo osób wyrzuca do pojemnika na papier, podczas gdy musi być on umieszczony w plastikach. Wywóz śmieci w Gdańsku ma miejsce systematycznie – najczęściej raz w tygodniu, czasami częściej zależnie od potrzeb.

Gdzie trzeba wyrzucać niebezpieczne odpady?

Segregując odpady musimy je rozdzielać między pojemniki na: szkło, papier, bio, tworzywa sztuczne, zmieszane. Żaden z tych koszy nie nadaje się na odpady niebezpieczne. Co wlicza się do śmieci szkodliwych? Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak często mają do czynienia z odpadami niebezpiecznymi jak np.: akumulatory i baterie, różnego typu urządzenia elektroniczne i elektryczne, opakowania po farbach, oleje, a także leki i odpady medyczne. W przypadku sprzętu elektronicznego musimy oddać go do specjalnych punktów na elektrośmieci. Zlokalizowane są one w każdym dużym mieście np. w Gdańsku, Warszawie, Rzeszowie. Zdarza się, że niektóre miasta organizują nieodpłatny odbiór od mieszkańców za darmo. W przypadku baterii należy wyrzucić je do specjalnego kosza, które ustawiane są w dużych sklepach. A co z przeterminowanymi lekami? Warto pamiętać, że niektóre substancje będące w lekach mogą być niebezpieczne dla środowiska, dlatego nie można ich wyrzucać do pojemników ze śmieciami zmieszanymi. Najprościej jest je zanieść do apteki, gdzie umieszczone są specjalne pojemniki, albo oddać farmaceucie. Szkodliwym odpadem są także śmieci medyczne takie jak igły, strzykawki, zużyte opatrunki itp. W domach powstają one w niewielkiej skali, i można je dowieźć własnym transportem do punktu selektywnego zbierania śmieci. Oczywiście sytuacja inaczej wygląda w przypadku szpitali czy przychodni, gdzie takich śmieci gromadzi się znacznie więcej. Wówczas wywóz odpadów powinien być dokonywany przez odpowiednią firmę. 

Pewnie polubisz też...