Ogrzewanie

Źródła energii cieplnej oraz systemy grzewcze?

Energia cieplna stosowana jest do nagrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej. Obejmuje ona zazwyczaj solidną część popytu energetycznego budynku. Może być wytwarzana i dostarczana do budynku za pomocą różnorakich metod oraz źródeł. Jakie są źródła energii cieplnej? Czym jest energia odnawialna? Jakie występują rodzaje metod grzewczych?

Pochodzenie energii cieplnej

Do źródeł energii cieplnej wlicza się: gaz ziemny, olej opałowy, energię słoneczną, energię elektryczną oraz ekologiczną energię cieplną. Czym charakteryzują się poszczególne źródła?

  • ekologiczna energia cieplna – pompy ciepła czerpią energię geotermalną lub ciepło wód gruntowych. Energię cieplną można zdobyć za darmo aż w 75 %  z otoczenia, tylko pozostałe 25% trzeba zakupić w postaci energii elektrycznej. Pozyskiwanie energii cieplnej ze środowiska to ogrom korzyści. Przy tym typie ogrzewania nie wytwarza  się CO2, jest to niewyczerpalne źródło energii, koszty ogrzewania są niskie, nie jest się zależnym od dostawców energii. Bardzo ważne jest tutaj korzystanie z profesjonalnego serwisu jak np. serwis vaillant z Krakowa oraz solidna termoizolacja budynku.
  • gaz ziemny – jest wydajny, wydziela bardzo niskie ilości dwutlenku węgla w stosunku do innych źródeł kopalnych, podczas spalania nie wytwarzają się popiół i sadza, gaz nie wymaga miejsca na składowanie. Stosowanie gazu można dowolnie łączyć z odnawialnymi źródłami energii. Urządzenia grzewcze wykorzystywane do gazu nie wymagają dużo powierzchni.
  • olej opałowy – ma wysoką wartość opałową,można łączyć go nawet do 20% biopaliwa,które jest odnawialne. Olej opałowy swobodnie można łączyć z odnawialnymi źródłami energii. W czasie obniżki cen warto kupić zakupić spory jego zapas i dzięki temu sporo zaoszczędzić. Żeby używać oleju opałowego wymagane jest posiadanie dużego zbiornika, magazynu podziemnego lub nadziemnego a także sprawny system przeciwpożarowy oraz zabezpieczenie przed wodą.
  • energia słoneczna – jest darmowa oraz niewyczerpalna, nie wytwarzaCO2, można ją dołączyć do dotychczasowych źródeł energii cieplnej. Żeby używać energii słonecznej należy mieć miejsce odpowiednie dla kolektorów. Istotne żeby było ono wciąż nasłonecznione, najlepiej jest gdy zainstaluje się je od strony południowej.
  • energia elektryczna – idealnie sprawdza się jako uzupełnienie innych metod ogrzewania lub jako jedyne. Stosowanie tylko prądu jako źródła ogrzewania stosuje się tylko w budynkach tymczasowegopobytu jak przykładowo domki letniskowe lub tam, gdzie instalacja innych metod jest niemożliwa lub nie opłaca się. Zaletami są tutajniskie koszty montażu oraz sprzętów. Urządzenia takie nie zajmują też zbyt wielemiejsca. 

Ekologiczna energia w Twoim mieszkaniu

Gaz ziemny, ropa naftowa czy węgiel to złoża kopalne, które powstawały przez wiele milionów lat. Złoża tych źródeł maleją a co za tym idzie ich koszty wciąż rosną. Należałoby zastanowić się nad energią pochodzącą z odnawialnych źródeł, mogącą dopełnić albo zupełnie zastąpić paliwa kopalne. Do odnawialnych źródeł energii należą między innymi: energia słoneczna i geotermalna. Żeby w pełni wykorzystać potencjał tych niekończących się źródeł energii potrzebna jest nowoczesna technologia. Inteligentne technologie rozwiązań solarnych i pomp ciepła jakim jest przykładowo system i serwis vaillant, zapewniają wysoką efektywność skorzystania z odnawialnych źródeł energii. Zdecydowanie się na używanie w głównym stopniu z energetyki odnawialnej, to nie tylko oszczędność ale równieżdbałość o środowisko naturalne.

Typy rozwiązań grzewczych?

Na system grzewczy składają się takie elementy jak: wytwarzanie ciepła, jego dystrybucja orazsprawne rozdzielenie do każdego zpomieszczeń. W zależności od tego na jakie źródło energii cieplnej się zdecydujemy, trzebadobrać do niego odpowiedni system grzewczy. Wliczają się do nich m.in.: 

  1. kotły olejowe – w nowych kotłach użyte jest zjawisko kondensacji. Oznacza to że oprócz spalanego oleju,wykorzystywane jest też ciepło, które przy tradycyjnej technice grzewczej marnowało się.
  2. piece gazowe – to  praktyczniebezobsługowe i dość tanie rozwiązanie. Zasilane gazem, oprócz ogrzewania pomieszczeń może też podgrzewać wodę użytkową. Dzielimy je na kotły jedno- i dwufunkcyjne.
  3. pompy ciepła to systemy grzewcze stosujące energię ze źródeł odnawialnych czyli z wody,słońca lub powietrza.Działanie pomp opiera się na przemianach fizycznych jak np. parowanie,skraplanie,sprężanie i rozprężanie.
  4. piece elektryczne – są bardzo wygodne w użyciu i tańsze od kotłów olejowych czy gazowych. Nie potrzebują dużo miejsca, najczęściej są w wersji stojącej i wiszącej.Nie wytwarzają spalin ani dwutlenku węgla. Źródłem ciepła jest w nich zazwyczaj grzałka w osłonie np. stalowej lub mosiężnej, chroni ona przed kontaktem z wodą. Ilość grzałek w kotle wpływa na moc kotła.
  5. fotowoltaika – przy jej użyciu wytwarzany jest prąd użytkowy można też ogrzać wodę użytkową czy budynek.Systemy te są zupełnie bezobsługowe i bezpłatne w użytkowaniu.

Bez względu na to jakie metody wybierzemy, wskazane jest troszczyć się o dobry stan sprzętów przez okresowe serwisowanie, doskonałym rozwiązaniem będzie np. serwis vaillant. Dobierając system grzewczy do budynku, należy mieć na uwadze nie tylko na sprawy kosztowe ale takżezwiązane z ekologią.

Pewnie polubisz też...